BDP: Nevruz’u ‘Özgür Kürdistan’ şiarıyla karşılamaya hazırlanıyoruz

Diyarbakır’da bu yıl kutlanacak Nevruz Bayramı programı Amed Nevruz Tertip Komitesi tarafından açıklandı.

BDP: Nevruz’u ‘Özgür Kürdistan’ şiarıyla karşılamaya hazırlanıyoruz
10 Mart 2014 Pazartesi 15:38

Diyarbakır’da bu yıl kutlanacak Nevruz Bayramı programı Amed Nevruz Tertip Komitesi tarafından açıklandı.

BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt, Amed Nevruz Tertip Komitesi adına yaptığı açıklamada, “Özgür önderlik, özgür Kürdistan şiarı ile karşılamaya hazırlandığımız 2014 Nevruz’u da tarihi bir öneme sahiptir. Kürt halk önderi Diyarbakır Nevruz’undaki çağrısı ile silahlar sustu, demokratik siyasetin önemi tüm kesimlerce kavrandı. Diyaloğun müzakereye evrilmesi ve kalıcı bir barış için 2014 Nevruz’u bir milat olacaktır.” dedi. Barışın ve kardeşliğin simgesi olan Nevruz’un halkların tarihinde çok önemli bir yere sahip olduğunu belirten Zümrüt, "Binlerce yıldır kutlanan Nevruz, yaşadığımız yüzyılda da özellikle Kürdistan coğrafyasında varoluş, direniş, mücadele ve özgürlüğün adıdır. Nevruz inkara karşı var olmanın adıdır, zulme karşı direnişin adıdır, özgürlük mücadelesine giden yolun adıdır. Nevruz halkların onurlu bir yaşam için buluştuğu meydanın adıdır.” ifadelerine yer verdi.

Zümrüt açıklamaya şöyle devam etti: "80’li ve 90’lı yılların Nevruz kutlamalarında yüzlerce yoldaşımız katledildi. Binlerce arkadaşımız zindanlarda büyük bir direniş ortaya koydu. Nevruz meydanlarında halkımıza büyük bir zulüm uygulandı. Egemen devlet anlayışının yasakçı zihniyetine karşı Kürt halkı bir bütün olarak büyük bir mücadele verdi. Faşist devlet saldırdıkça Kürt halkı daha büyük bir direnç ve coşku ile Nevruz alanlarına aktı. Halk, Kürdistan’ın her köşesini Nevruz alanı ilan etti.”

“SÜREÇ BÜYÜK BİR ÇIKMAZLA KARŞI KARŞIYA”

Abdullah Öcalan'ın, geçen yıl yaptığı tarihi çağrı ile başlayan sürecin bugün büyük bir çıkmaz ile karşı karşıya olduğunu dile getiren Zümrüt, şunları söyledi: “Hükümet bu çağrıyı değerlendirmek yerine kendi dönemsel politik çıkarlarına kurban etmiştir. Hükümet, 17 Aralık tarihine kadar Kürtlere karşı birlikte operasyon düzenlediği Cemaat ile girdiği iktidar kavgasını bahane ederek çözümü tıkayan bir tutum içerisine girmiştir. Özgür Önderlik özgür Kürdistan şiarı ile karşılamaya hazırlandığımız 2014 Nevruz'u tarihi bir öneme sahiptir. Öcalan’ın çağrısı ile silahlar sustu, demokratik siyasetin önemi tüm kesimlerce kavrandı. Diyaloğun müzakereye evrilmesi ve kalıcı bir barış için 2014 Nevruz'u bir milat olacaktır. Rojava devrimi de bizlere gösterdi ki Sayın Öcalan sadece Kuzey Kürdistan değil tüm parçalarda en etkili lider konumundadır. Sayın Öcalan’nın perspektifi ile şekillenen Rojava’da halklar hep birlikte demokratik bir sistemin temelini atmışlardır.” CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×