Başsavcılıktan yolsuzluk soruşturmasıyla ilgili ilk açıklama

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, yolsuzluk ve rüşvet operasyonuna yönelik yazılı açıklama yaptı.

Başsavcılıktan yolsuzluk soruşturmasıyla ilgili ilk açıklama
18 Aralık 2013 Çarşamba 15:28

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, yolsuzluk ve rüşvet operasyonuna yönelik yazılı açıklama yaptı. Soruşturmanın kapsamlı olması dikkate alınarak 2 savcının daha yardım amacıyla görevlendirildiği ifade edilen açıklamada, "Yargı mercileri, yasalar ve görevle ilgili iç düzenlemeleri çerçevesinde hakikatlerin ortaya çıkarılması ve yasal gereğinin yapılması için çalışmaktadır." denildi.

Çok sayıda iş adamı ve bakanların oğullarının da gözaltına alındığı yolsuzluk ve rüşvet operasyonuna ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yazılı açıklama geldi. Açıklamada, “Kolluk makamlarına gelen bilgiler çerçevesinde 13.09. 2012, 21.09.2012 ve 14.02.2013 tarihlerinde 3 ayrı soruşturma başlatılmış, bu soruşturmalarda sivil vatandaşların yanında bir kısım kamu görevlileri de şüpheli olarak bulunmakta, soruşturmalardan ikisi genel olarak, İmar Kanunu’na ve Kıyı Kanunu’na muhalefet etmek şeklinde olup, kamu görevlilerinin rüşvet aldığı ve görevi suistimal ettiği iddiaları bulunmaktadır.” ifadelerine yer verildi.

Soruşturmalardan birisinin Memur Suçları Soruşturma Bürosu’nda görevli bir Cumhuriyet savcısı, diğer ikisinin Kaçakçılık-Narkotik Bürosu’nda görevli başka bir savcı tarafından yürütüldüğü belirtilen açıklamada, “Bu savcılardan önce başka Cumhuriyet savcıları da aynı soruşturmaları yürütmüş, büro değişikliği ve benzer sebeplerle savcı değişikliği olmuştur. Dosyalardan biri 12 Temmuz 2013 tarihinde, diğeri 22 Temmuz 2013 tarihinde şu an iki dosyanın soruşturmasını yapan Cumhuriyet Savcısına tevzi edilmiştir. Üçüncü dosya ise 2 Aralık 2013 tarihinde şu an soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısına tevzi edilmiştir.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Soruşturmaların kapsamı, şüpheli sayısının çokluğu gözaltındaki şüphelilerin işlemlerinin yasal gözaltı süresinde bitirilmesinin gerektiği nazara alınarak ve delillerin tam olarak toplanıp, soruşturmanın kısa sürede ikmal edilmesi için önceden beri kapsamlı soruşturmalarda uygulanageldiği gibi bu soruşturmalara yardım etmek üzere de iki Cumhuriyet savcısı daha görevlendirilmiştir. Yeni görevlendirilen Cumhuriyet savcıları memurlar ve kamu görevlilerinin suçlarını soruşturmak için kurulmuş bulunan Memur Suçları Soruşturma Bürosu ve Özel Soruşturma Bürosu'nda görevli olup, önceden beri memur ve kamu görevlilerinin soruşturmalarını yürütmektedirler.

Yargı mercileri, yasalar ve görevle ilgili iç düzenlemeleri çerçevesinde hakikatlerin ortaya çıkarılması ve yasal gereğinin yapılması için çalışmakta olup, yanlış anlamlara sebebiyet vermemek ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla bu kısa açıklama yapılmıştır."
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×