Başkan Orhan’dan Rabia Platformu’nun imza kampanyasına destek

Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan, Erzurum Rabia Platformu’nun Mısır’daki idam kararlarına tepki için başlattığı imza kampanyasına destek verdi.

Başkan Orhan’dan Rabia Platformu’nun imza kampanyasına destek
24 Nisan 2014 Perşembe 13:03

Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan, Erzurum Rabia Platformu’nun Mısır’daki idam kararlarına tepki için başlattığı imza kampanyasına destek verdi.

Erzurum Rabia Platformu, Mısır’da ihvan üyesi 529 kişi hakkında verilen idam kararlarını protesto etmek amacıyla Yakutiye Kent Meydanı’nda imza kampanyası başlattı. Aziziye Belediye Başkanı Orhan, Rabia Platformu’nun düzenlediği kampanyaya imza atarak destek verdi. Erzurum Rabia Platformu’na duyarlılığından dolayı teşekkür eden Orhan, “Mısır’da demokrasinin korunması adına başlatılan mücadele, ne yazık ki darbe yönetiminin haksız ve hukuksuz kararlarıyla insanlık tarihine kara bir leke olarak geçmiştir. Darbe hükümetinin kararı hukuki değil, siyasidir ve ülkede antidemokratik bir sürecin yansıması olarak da tarihte yerini almıştır. İdam kararlarıyla, Mısır’da insanlık çok ağır bir yara almıştır. İşlenmek istenen insanlık suçuna karşı, Rabia Platformu’nun bu küresel eylemini destekliyor, uluslararası kamuoyunu da bu hukuksuz kararları durdurmaya davet ediyoruz.” dedi.

    Erzurum Rabia Platformu Koordinatörü Emre Yaylalı da, 6 gün boyunca verilen idam kararlarını protesto edeceklerini hatırlatarak pazar günü başlayan protestoların cumartesi günü kefenli yürüyüşle sona ereceğini ifade etti. Yaylalı, “Suriye’de yüzlerce kişi sarin gazinden katlediliyor. Kent meydanında portatifsarin gaz atılacak aynı anda bin kişi yere yatacak. Cumartesi günü, Aziziye Parkı’ndan Narmanlı Camii önüne kadar kefenli yürüyüş yapılacak. Amacımız bütün dünyada bu işin muhataplarına imzalarımızı ve eylemlerimizi ulaştırmak. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Obama’ya topladığımız imzaları ulaştıracağız. Mısır'ın şahsında bütün ümmetin sıkıntılarını dile getirmek, farkındalık oluşturmak ve engellemek için bu tür eylemler yapılacak. Bizler Uluslararası Rabia Platformu ve beraberinde bulunduğumuz diğer platformlar olarak küresel ve büyük bir kampanya yürütüyoruz. Erzurum’da da imza sayısı 100 bini aştı. Katkı sunan herkese teşekkür ediyoruz.” diye konuştu. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×