Basın Konseyi, TRT yayınlarında fırsat eşitliği istedi

Basın Konseyi, Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT) yayınlarında, adaylara fırsat eşitliği sağlanması için Yüksek Seçim Kurumu’na (YSK) başvurdu.Konseyden yapılan açıklamada, "10 Ağustos 2014 tarihinde...

Basın Konseyi, TRT yayınlarında fırsat eşitliği istedi
10 Temmuz 2014 Perşembe 15:33

Basın Konseyi, Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT) yayınlarında, adaylara fırsat eşitliği sağlanması için Yüksek Seçim Kurumu’na (YSK) başvurdu.

Konseyden yapılan açıklamada, "10 Ağustos 2014 tarihinde yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde TRT’nin 'Tek yönlü ve taraf tutar nitelikte' yayın yaptığı, haberler içinde adaylara eşit ve adil davranmadığı, bazı RTÜK üyeleri tarafından da raporlandı. YSK’nın; 'TRT’nin seçim yayınlarında, siyasi partiler arasında fırsat eşitliği sağlanmasının zorunlu olduğu' kararına rağmen, TRT’nin yayınlarındaki adaletsiz tutumu sürmektedir." denildi.

RTÜK üyelerince hazırlanan rapora değinilen açıklamada şu görüşlere yer verildi: "

3 Temmuz’da TRT Türk kanalında Recep Tayyip Erdoğan’a 30 dakika ayrılırken, diğer adaylar Ekmeleddin İhsanoğlu ve Selahattin Demirtaş’a hiç yer verilmediği saptanmıştır.

4 Temmuz’da ise TRT Türk kanalında Recep Tayyip Erdoğan’a 1 saat 20 saniye, Ekmeleddin İhsanoğlu’na 1 dakika ayrılırken, Selahattin Demirtaş’a hiç yer verilmediği görülmektedir.

Basın Konseyi’nin görevi, “Özgürlükçü, demokratik sistemin temel taşı olan, “haber alma özgürlüğünü korumayı üstlenmek ve kamu-özel kurum ayrımı yapmaksızın, basının demokratik hukuk devleti ilkelerine uygun faaliyet göstermesini denetlemektir.”

Bu doğrultuda, Basın Konseyi Yüksek Kurulu olarak, YSK’yı TRT’nin Cumhurbaşkanı adaylarına ayırdığı süreleri adil ve eşitlikçi biçimde belirlemesini sağlamaya davet ediyoruz." CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×