Başbakan Erdoğan ve Ruhani Gazze'yi görüştü

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile telefonda görüştü. Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Erdoğan ve Ruhani arasındaki İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının ele alındığı görüşmede,...

Başbakan Erdoğan ve Ruhani Gazze'yi görüştü
11 Temmuz 2014 Cuma 22:43

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile telefonda görüştü.

Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Erdoğan ve Ruhani arasındaki İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının ele alındığı görüşmede, saldırıların durdurulması ve acilen ateşkes sağlanması için başta İslam ülkeleri olmak üzere uluslararası toplumun acilen girişimlerde bulunması çağrısı yapıldı.

İki liderin, saldırılara son verilmesinin yanı sıra Gazze halkına acilen insani yardım ulaştırılması gerektiğini de vurguladıkları öğrenildi.

Türkiye olarak Gazze halkına acil gıda ve ilaç yardımı için gerekli talimatları verdiğini belirten Başbakan Erdoğan'ın, İsrailliler ile Filistinliler arasında Kasım 2012'de sağlanan ateşkes mutabakatına geri dönülmesinin önemine de dikkati çektiği kaydedildi.

Gazze'ye yönelik saldırıları kınayan Erdoğan ve Ruhani'nin, saldırıların durmasını sağlamaya yönelik girişimler ve insani yardımlar konusunda her iki ülkenin dışişleri bakanlarının yakın temas içinde olmaları hususunda mutabık kaldıkları bilgisi edinildi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×