Baro Başkanı Elibol: Polise kumpas kuruluyor

Gaziantep Baro Başkanı Ali Elibol, yolsuzluk operasyonunu yürüten polislere yönelik sahur vaktinde yapılan operasyonun hukuka aykırı olduğunu belirtti. Ali Elibol, "Aylardır zemini oluşturulmaya çalışılarak cadı kazanları kuruldu ve cadı...

Baro Başkanı Elibol: Polise kumpas kuruluyor
23 Temmuz 2014 Çarşamba 13:03

Gaziantep Baro Başkanı Ali Elibol, yolsuzluk operasyonunu yürüten polislere yönelik sahur vaktinde yapılan operasyonun hukuka aykırı olduğunu belirtti. Ali Elibol, "Aylardır zemini oluşturulmaya çalışılarak cadı kazanları kuruldu ve cadı avı başladı. Başbakan orduya kumpas kuruluyor demişti, şimdi de polise kumpas kuruluyor. Proje geliştiriyoruz diyen Başbakan, şimdi o projelerini hayata geçirmeye başladı." dedi.

Polislere yönelik yapılan operasyonlar hakkında açıklamalarda bulunda Gaziantep Baro Başkanı Ali Elibol, Başbakan Erdoğan'ın aylardır 'yasal düzenlemeler yapacağız' dediği projelerin uygulamaya konduğunu söyledi. Yolsuzluk operasyonlarını gerçekleştiren polislerin itibarsızlaştırılmaya çalışıldığına dikkat çeken Elibol, "Adana'da 'yasa dışı dinleme' iddiasıyla serbest bırakılan 6 polis hakkında Başbakan duyduğu rahatsızlığı tehditkar bir şekilde dile getirdi. Bir takım soruşturmaları birlikte yürüttüğü polisleri casusluk, resmi belgede sahtecilik, suç uydurma, özel hayatın gizliliğini ihlal etme gibi iddialarla hepsini gözaltına aldı. Bu cadı kazanları Ergenekon davalarında da kurulmuştu. O zaman da bazı kişiler itibarsız hale getirilmeye çalışılmıştı. Şuandaki polisler için de aynı yöntem kullanılıyor." diye konuştu.

'OPERASYONUN YENİ KURULAN SULH CEZA HAKİMLİĞİ'NCE YAPILMASI MANİDAR'

Elibol, 17 ve 25 Aralık soruşturmalarına takipsizlik kararı veren savcı ve hakimlerin hepsinin Sulh Ceza Hakimliği'ne atandığı bilgisini verdi. Elibol, şunları kaydetti: "Başbakan'ın yasal düzenlemeler yapacağız dediği projeler uygulamaya kondu. Gaziantep Baro Başkanı olarak o hakim arkadaşlarıma sesleniyorum: Soruşturmalarda sakın hukuktan uzaklaşmasınlar. 17 Aralık'tan beridir geçen süre içerisinde yapılmayan operasyonlar, sulh ceza mahkemeleri kapatılıp yerine kurulan sulh ceza hakimlikler tarafından yapılması manidar. Daha bunlar göreve başlayalı bir hafta olmadı. Biz Ergenekon davalarında yaşanan hukuksuzluğa başkaldırdık, şimdiki yaşanan hukuksuzluğa da başkaldıracağız."

"Başbakan orduya kumpas kuruluyor demişti, şimdi de polise kumpas kuruluyor" diyen Baro Başkanı, savcı ve polislerin konuyu titizlikle ele alması gerektiğine vurgu yaptı. Elibol, "Başbakan'ın söylediği sözler, bu kişilerin başının üzerinde demokrasinin kılıcı gibi duruyor. Bu insanlar cemaatçi olabilirler, belli bir siyasi görüşe sahip olabilirler. Ama bu kişiler bir suça bulaşmamış ise onlar hakkında sahte deliller oluşturularak itibarsızlaştıramazsın. Barolor olarak biz bu davaların takipçisi olacağız." ifadelerine yer verdi.

İnsanları sahur vakti yapılan operasyonlarla, ellerine kelepçe takılarak gözaltına alınmasının doğru bir davranış olmadığına dikkat çeken Elibol, savcı ve polislerin hukukun temel ilkelerinden sapmaması gerektiğini hatırlattı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×