Bakırköy'deki 1 Mayıs öncesi arbede

İstanbul'da bu yıl Bakırköy Halk Pazarı Meydanı'nda yapılan 1 Mayıs kutlamaları öncesi polis notkasında aramalara karşı çıkan HDP'li gruplarla arbede yaşandı

Bakırköy'deki 1 Mayıs öncesi arbede
01 Mayıs 2016 Pazar 15:11

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü etkinliklerinin yapıldığı Bakırköy Halk Pazarı'nda sendikalar yer aldı. Sabah saatlerinden itibaren İncirli metrobüs durağı önünde toplanan gruplar, Pazar Meydanı'na doğru yürüyüş yaptı. Alanın girişinde üstünü aratmayan HDP'li grup ile polis arasında tartışma çıktı. Tartışma büyüyünce polis müdahalede bulundu.

İstanbul'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamalarının yapılacağı Bakırköy pazar alanına DİSK, TMMOB, TTB, CHP, Beşiktaş'ın taraftar grubu Çarşı'nın da aralarında bulunduğu sendika, sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti temsilci ve üyelerinin girişi sürüyor.

İlk kez Bakırköy'de gerçekleştirilen 1 Mayıs kutlamalarına katılan sendikalara üye işçiler, üzerinde "1 Mayıs ruhuyla kölelik zincirlerini kıracağız", "İş, barış, adalet ve özgürlük için yürüyoruz", "Direniş kazanacak", "Her yer Taksim her yer 1 Mayıs" yazılı pankartlar, Türk bayrağı ve sendika flamaları taşıyarak, alana giriş yaptı.

Arama noktaları dışında miting alanında resmi kıyafetli polisin bulunmadığı, üzerinde "1 Mayıs görevlisi" yazılı beyaz yelek giyen kişilerin görev yaptığı görüldü. Miting alanına giren DİSK kortejinin önünde, Genel Başkan Kani Beko, eski DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, eski Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül kol kola yer aldı.

Kutlama alanında Çağdaş Avukatlar Grubu, Alevi Kültür Dernekleri'nin de aralarında bulunduğu çeşitli sivil toplum kuruluşlarının üyeleri de yer aldı. Çarşı Grubu'nun 1 Mayıs için hazırladığı, işçi sınıfının direnişini anlatan pankart dikkati çekti.

Bir grup da 1 Mayıs 1977'de yaşanan olaylarda ve Suruç'taki terör saldırısında hayatını kaybedenlerin fotoğraflarını taşıyarak alana girdi. Sahnenin arkasında yer alan büyük ekranda çeşitli sloganlar, Türkçe ve Kürtçe olarak yansıtıldı. Polis helikopteri de miting alanı üzerinde güvenlik amacıyla uçuş yapıyor.

1 Mayıs kutlamalarının yapıldığı Bakırköy'deki pazar alanına yürüyen HDP'liler ile polis arasında arama noktasında tartışma çıktı. İlk noktada arandıklarını ikinci kere aranmak istemediklerini belirten HDP'li grupla polis karşı karşıya geldi. Tartışma büyüyünce de polis gruba biber gazı ile müdahale etti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×