Bakanlığın, TEİAŞ’taki yangın açıklaması

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, bugün 07.40 sularında Elazığ ili sınırları içindeki Keban Hidroelektrik Santrali’nde, üretilen elektriği iletim sistemine aktaran TEİAŞ’ın bir güç trafosunda teknik nedenle oluşan patlama sonucu çıkan yangınla ilgili.

Bakanlığın, TEİAŞ’taki yangın açıklaması
26 Aralık 2013 Perşembe 16:03

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, bugün 07.40 sularında Elazığ ili sınırları içindeki Keban Hidroelektrik Santrali’nde, üretilen elektriği iletim sistemine aktaran TEİAŞ’ın bir güç trafosunda teknik nedenle oluşan patlama sonucu çıkan yangınla ilgili bilgi verdi.

Yangının, diğer güç trafosuna sirayet ettiğine işaret eden Bakanlık açıklamasında, “Keban Hidroelektrik Santrali’nde üretilen elektriği enterkonnekte sisteme aktaran dört güç trafosundan ikisi, bu şekilde devre dışı kalmıştır. Ancak, yapılan hızlı müdahale sonucu iki trafodaki yangın da 10.30 sularında söndürülmüş, diğer trafolar etkilenmemiştir.” denildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da olayla ilgili olarak şunları ifade etti: “Keban Hidrolektrik Santrali toplam 1320 MW kurulu gücüyle ülkemiz elektrik üretimine en çok katkıyı sağlayan santrallerimizden biri. Bu üretimi sisteme aktaran dört güç trafosunun da etkisiz hale gelmesi, ülkemiz elektrik tüketimi ve ülkemiz üzerinden Avrupa’ya yapılan elektrik iletimini olumsuz etkileyecekti. Ancak, yapılan hızlı müdahale ile olay kontrol altına alındı. Şu anda Keban Hidroelektrik Santrali’ndeki üretim ve elektriğin iletim ve dağıtımı normal seyrinde devam ediyor. Elektrik üretim, iletim ve dağıtımının atmosfere açık bir işletme olduğunu hep söylüyoruz. Bu kapsamda biz, gerek olumsuz hava koşullarının gerekse teknik anlamda yaşanan sorunların oluşturduğu tesirleri vatandaşlarımıza sirayet ettirmemeye çalışıyoruz.”
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×