Bakan Yıldız: Seyirden endişe duyuyoruz

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Soma'da madende mahsur kalan işçilerle ilgili ciddi bir sıkıntıyla karşı karşıya olunduğunu, seyirden endişe duyduklarını söyledi. Bakan Yıldız, olayla ilgili şu an için bir rakam veremeyeceğini...

Bakan Yıldız: Seyirden endişe duyuyoruz
14 Mayıs 2014 Çarşamba 02:18

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Soma'da madende mahsur kalan işçilerle ilgili ciddi bir sıkıntıyla karşı karşıya olunduğunu, seyirden endişe duyduklarını söyledi. Bakan Yıldız, olayla ilgili şu an için bir rakam veremeyeceğini ancak karbondioksit ve karbonmonoksit zehirlenmesinden kaynaklanan ölümlerin olduğunu ifade etti.

Soma'da çok sayıda işçinin mahsur kaldığı Eynez bölgesindeki madende incelemelerde bulunan Bakan Yıldız, gazetecilere açıklamalarda bulundu. Bu tür sıkıntılı durumlarda spekülasyona neden olmamak için tek merkezden açıklama yapılmasının daha doğru olduğunu belirten Yıldız, olayla ilgili kurtarma çalışmalarının devam ettiğini, şu an için rakam açıklamayacağını söyledi.

Olayda şehit olanların ve yaralı çıkarılan işçilerin bulunduğunu dile getiren Yıldız, "Zaman aleyhimize işliyor. Şu anda çok ciddi bir sıkıntıyla karşı karşıyayız. Şeffaf olarak tüm bilgileri kamuoyuyla paylaşacağım. Seyirden endişe duyuyoruz. Ancak rakamları paylaşmayacağım. Sabaha kadar çalışmaları mutlaka bitirmemiz lazım. Tahlisiye ekipleriyle beraber Kütahya, İzmir, Balıkesir'den, Soma'daki diğer özel ve kamu şirketlerinden 400'e yakın kurtarma ekibi çalışıyor. Kızılay, AFAD, UMKE, Sağlık Bakanlığı ve diğer ekipleri de buna eklemek gerekiyor. Kurtarma ekipleriyle alakalı herhangi bir sıkıntımız bulunmamaktadır." dedi.

Yangının yerin 150 metre altında çıktığını, madende 420 metreye kadar faaliyetin bulunduğunu aktaran Bakan Yıldız, olayın saat 15.10'da yaşandığını, bundan önce madende metan ve diğer zararlı gaz seviyelerinde bir sıkıntının görünmediğini bildirdi.

Bu saatten sonra da herhangi bir metan gazı patlaması olmadığını dile getiren Yıldız, "Herhangi bir işçi kardeşimizi tahrip edebilecek bir darbe yok, grizuyla alakalı bir facia söz konusu değil. Ama Karbondioksit ve karbonmonoksit zehirlenmesiyle karşı karşıyayız. Şu an içinde bulunduğumuz durum sıkıntılı bir durum. Ama tüm ekip arkadaşlarımızla beraber buradayız. Her birimizin sükunutle bu çalışmaları yürütmesi gerekiyor. Amacımız oradaki işçi kardeşlerimizin canlı olarak çıkarılmasıdır." diye konuştu.

Bakan Yıldız, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yarınki Arnavutluk ziyaretini iptal ettiğini, yarın Soma'ya geleceği bilgisini verdi.

Gazetecilerin ölü sayısıyla ilgili soruları üzerine Bakan Yıldız, 1,5-2 saat içinde tekrar basına bilgi verileceğini, belli rakamları bu toplantıda paylaşmanın daha doğru olacağını söyledi. Herkesin sorumluluk içinde davranmasının doğru olacağı kanaatinde olduğunu aktaran Yıldız, "Sayı doğrudur, yanlıştır bunların üzerinde durmuyorum. Şu anki derdimiz rakam meselesi değil. Doğru müdahale etmek ve doğruları sizlerle paylaşmak. Her şeyi sizlerle şeffaf olarak paylaşacağız. Ama doğru şeyleri paylaşmamız lazım. Siz acele etmeyin, biz acele edelim. Kriz masası var orada her şey değerlendirilir. Yaklaşık 1-1,5 saat içerisinde yeniden bu toplantıyı yapmış olalım. Zaman aleyhimize işlediği için hızlıca oradaki kardeşlerimizi çıkarmamız lazım. 2 - 3 kilometre ilerde bulunan kardeşlerim var. Gelişmelerden endişe duyduğum noktalar var. Bunları sizlerle tekrar paylaşacağım." dedi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×