Bakan Güllüce'den silüet yorumu: Baktığınız yere göre değişiyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Beyoğlu’ndaki kentsel dönüşüm çalışmalarını inceleyerek Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’dan bilgi aldı. Kentsel dönüşümde müteahhitlerin çoğunluğu sağladım diyerek haksızlık...

Bakan Güllüce'den silüet yorumu: Baktığınız yere göre değişiyor
12 Mayıs 2014 Pazartesi 17:43

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Beyoğlu’ndaki kentsel dönüşüm çalışmalarını inceleyerek Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’dan bilgi aldı. Kentsel dönüşümde müteahhitlerin çoğunluğu sağladım diyerek haksızlık yapmasına izin vermeyeceklerini belirten Güllüce, "Ben 3’te 2’yi elde ettim, elimde güç var devleti yanıma alırım filan diyorsa deriz ki müteahhit abi dur bakalım deriz." dedi. İstanbul’un silüetini bozan yapılara yenilerinin ekleneceği yönündeki iddialara karşı ise Güllüce, “Silüetten baktığınız yere göre değişiyor. Kız Kulesi’nin orada durup baktığınızda görmediğinizi Salacak’ta görürsünüz. 360 derece olarak mı bakmak lazım, başka türlü mü? Büyükşehir bu konuda iyi bir çalışma yapıyor.” dedi.

Bakan Güllüce, Beyoğlu’ndeki incelemelerinde Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ile şantiye alanlarını gezdi. Belediye hizmet binasında projelerin maketlerini inceleyerek Demircan’ndan bilgi alan Güllüce, kentsel dönüşümün halkla birlikte yapılması gerektiğini, Beyoğlu’nun merkezinde pek fark edilmese de dışına çıkıldığında çok ciddi ihtiyaç olan bir iş olduğunu hatırlattı. Güllüce, “O hızlı yapılaşma, o uygun olmayan yapılaşma… İstanbul dışından gelen göçü İstanbul karşılayamadı ve olumsuzluklar oldu. Şimdi biz yeni bir Türkiye kuruyoruz, dev gibi bir Türkiye var. Elektrik üretemeyen bir Türkiye’den tank üreten bir Türkiye var. Şehirlerimizin de bu son 10 yıldaki gelişmeye uygun bir şekilde değişmesi ve gelişmesi lazım.” dedi.

MÜTEAHİT ABİ! DUR BAKALIM

Gazetecilerin kentsel dönüşüm çalışmalarına ve gündemdeki konulara ilişkin sorularını cevaplayan Güllüce, kentsel dönüşüm çalışmalarında binalarda oturanlardan azınlıkta kalıp tahliye olmak istemeyenlere ilişkin kamu otoritesinin bir girişimi olup olmayacağı yönündeki soruyu cevapladı. Güllüce “Devletin böyle bir yetkisi var ama bu rahatlıkla kullanılabilecek bir yetki değil. Eğer bütün adalet şartları yerine getirilerek 3’te 1’den şikâyetçi olma durumu varsa o zaman da biz de bir tarafta oluruz, deriz ki ‘Her hakkın veriliyor buna rağmen sen bunu istismar ediyorsun. Ama orada adalet terazisi söz konusu. Vatandaşın talepleri, doğru, hakkaniyetli şekilde karşılanmış, olması gereken verilmiş, buna rağmen bunu fırsatçılığa dönüştürmeye kalkıyorsa biz orada dur deriz. Yok ben 3’te 2’yi elde ettim, elimde güç var devleti yanıma alırım filan diyorsa ona da deriz ki müteahhit abi dur bakalım. Ona da dur deriz, vatandaşın hakkını sana çiğnettirmeyeceğiz. Biz orada hakem rolündeyiz, dengeyi kurarız. Yetkimiz var diye illa kullanacağız gibi bir şart yok. Ama herkes hakkına razı olacak da deriz. Yani şimdi bir dairesi var 172 daire istiyormuş, böyle bir şey olur mu? Bu istismar işte. Doğru mu değil mi onu da bilmiyoruz, bunları fısıltı gazetesinden duyuyoruz. İstismar ediliyorsa yetkimizi kullanırız. Dün Fikirtepe’de müsteşar düzeyinde böyle bir toplantı oldu. Türkiye’deki her yer için söylüyorum. 3’te 2 çoğunluğu sağladım diye ben istediğim düdüğü çalarım kimse demesin.”

KASTAMONU'DAKİ HASAN ABİ'NİN BAHÇESİ NASIL, GÜZEL Mİ?

Aynı kapsamda mahkemelerin iptal kararı verdiği alanlara ilişkin de değerlendirmeler yapan ve bir B planlarının olup olmadığı sorulan Güllüce, “Bu hukuksal bir konudur. Bizim de B’de var, D’de var çok planlarımız olur.” cevabını verdi.

Başka bir gazetecinin ‘Kamulaştırma bedellerini adaletli buluyor musunuz? yönündeki bir sorusunu da cevaplayan Güllüce, “Kamulaştırma bedeli öyle size anlatıldığı gibi değil, bunların bir sistematiği var, raporu var. Yani bir kişi ben şunu veriyorum diye olmuyor. Sistematik içinde yapılıyor.” dedi. Soru soran gazetecinin sorusunda bahsettiği kahvehane ile ilgili durumu bilmediğini söyleyen Bakan Güllüce, “Bize gelmiş bir konu yok. Gelse de bizim işimiz değil, yargı var. Biz yürütmeyiz. Orada o arkadaşımız yargı ile derdini anlatır ama olabildiğince hakkaniyetli bir şekilde davranılıyor. Ben orayı bilemem, bana öyle bir soru soruyorsunuz ki, Ben şimdi size söyleyeyim Kastamonu’daki Hasan abinin bahçesi nasıl? Güzel mi? Ben Beyoğlu’ndaki bir arsayı nereden bileyim.” dedi.

BAKTIĞINIZ YERE GÖRE DEĞİŞİYOR

Bakan Güllüce’ye Zeytinburnu Sahili’nde İstanbul’un silüetini bozduğu belirtilerek eleştirilere neden olan projenin yanına yeni yüksek binaların yapılacağı yönündeki söylentiler de hatırlatıldı. Kendisinin silüet ile ilgili bir endişesinin olup olmadığı sorulan Güllüce, “Silüete baktığınız yere göre değişiyor. Mesela Kız Kulesi’nin orada durup baktığınızda görmediğinizi Salacak’ta görürsünüz. 360 derece olarak mı bakmak lazım, başka türlü mü? Büyükşehir bu konuda iyi bir çalışma yapıyor.” cevabını verdi.

CİHAN

Bakan Güllüce'den silüet yorumu: Baktığınız yere göre değişiyor


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×