Bakan Ergin: Kaçırılan din adamları için temaslarımız sürüyor

Adalet Bakanı ve Hatay Büyükşehir Belediye başkan adayı Sadullah Ergin, Antakya’daki Ortodoks Kilisesini ziyaret ederek Hristiyan vatandaşların Noel Bayramını kutladı.

Bakan Ergin: Kaçırılan din adamları için temaslarımız sürüyor
25 Aralık 2013 Çarşamba 15:28

Adalet Bakanı ve Hatay Büyükşehir Belediye başkan adayı Sadullah Ergin, Antakya’daki Ortodoks Kilisesini ziyaret ederek Hristiyan vatandaşların Noel Bayramını kutladı.

Hristiyan aleminin Noel Bayramını kutlayan Ergin, Suriye'de kaçırılan din adamlarının kıllarına zarar gelmeden kurtarılması için yakın temaslarını sürdürdüklerini söyledi.

Önümüzdeki yılın 2013’ten daha güzel geçmesi temennisinde bulunan Ergin, "Barışa, kardeşliğe insanlığın mutluluğuna, daha güzel müjdeler versin 2014 yılı. Burada küçük bir salonda toplanan bu topluluk insanlığın özeti, kainatın, mevcudatın bir muhassalasını görmek mümkün. Bütün dünya yaratılmış ama insanın emrine sunulmuş, insanlığın cümlesinin özetini burada bir arada görüyoruz. Ben bu şehirdeki güzelliklerin her geçen gün artarak devam edeceğine inanıyorum. Aramızdaki kadim zamandan beri devam eden komşuluk, hemşeri, kardeşlik ve aynı insanlık iadesinin mensubu olmanın bilincinin güçlenerek yarınlara taşınmasını yüce Allah’tan temenni ediyorum.” dedi.

Bakan Ergin 8 ay önce Suriye’de kaçırılan Antakya Ortodoks Patrikhanesi Halep Metropoliti Pavlus Yazıcı ile Halep Süryani Ortodoks Metropoliti Yuhanna İbrahim’in bir an önce kıllarına zarar gelmeksizin kurtarılması için yakından temas içerisinde olduklarını da vurguladı. Sadullah Ergin, "İnşallah sizleri sevindirecek, sizlerin mutluluğunu daha da arttıracak, dolayısı ile bizi de mutlu edecek, güzel haberleri verebilmenin gayreti içerisinde olduğumu ifade etmek isterim.” ifadelerini kullandı.

Antakya Rum Ortodoks Kilisesi Vakıf Başkanı Fadi Hurigil de Noel Bayramı’nın ruhunu yansıtan dayanışmanın, iyi niyetin, sevginin ve merhamet gibi değerlerin gelecek nesillere aktarılacak müşterek mirasın en kıymetli boyutu olduğunu söyledi.

Komşu ülke Suriye’de yaşanan insanlık dramının herkesi derinden üzdüğünü belirten Hurigil, “Bizler evlerimizde sıcak yemek yerken, oradaki insanlar buruk bir bayram geçiriyorlar. Tabi bunun adına bayram denilirse. Suriye’de 8 ay önce kaçırılan Halep ve İskenderun Metropolitimiz Pavlus Yazıcı’dan bugüne kadar bir haber alınamadığı gibi 20 gün önce de Suriye’de bulunan Azize Mar Takla Manastırı'ndan kaçırılan 13 rahibe ve üç öğrenciden de haber alınamamıştır.” dedi.

Tek amaçlarının Allah’a ibaret etmek olan din adamlarının kaçırılma olaylarının hiçbir din ve inanç kültüründe yerinin olmadığına inandıklarını belirten Hurigil şunları söyledi: “Buradan devletimize seslenmek istiyorum. Bölgemizdeki dinler arasındaki diyaloga, barış ve kardeşlik iklimine büyük bir darbe mahiyeti taşıyan bu menfur olayların aydınlanması ve çözümü için tek güvencemiz Türkiye Cumhuriyeti’dir. Türkiye Cumhuriyeti büyük bir devlettir. Devletimizden bu konuda yardım ve anlayış bekliyoruz.”

DÜNYA'DA SADECE ERMENİLER BU BAYRAMI 6 OCAKTA KUTLUYOR
Vakıflı Ermeni Kilisesi Başkanı Cem Çapar ise Suriye'de rehin tutulan din adamlarının biran önce serbest bırakılmasını isteyerek Türkiye'nin Suriye'de gerçeği gördüğünü kaydetti. Çapar şöyle konuştu "Gayrimüslim ve azınlık olarak tabir edilen insanların Ülkemizde yıllarca kendimizi üvey evlat gibi hissettik ama bu dönemde bunları aştık. Çok şükür ki bunları aştık. Artık devlet erkanı bayramlarımızda yanımızda görebiliyoruz. Dünyada sanırım bir tek Ermeniler kaldı Ortodokslar bu bayramı 6 Ocak'ta kutlayan . Biz bu bayramı 6 Ocak'ta kutluyoruz. Buda bizim aramızdaki küçük bir nüans farkı. Suriye'de olan olaylar gerçekten belki diğer ülkeler kendi çıkarları adına Suriye'deki olaylarla ilgileniyor olabilirler ama insani duygularla gerçeği en fazla bizim ülkemiz biliyor ve hissediyor, bu yönde davranıyor. Orada rehin alınan din adamlarının da biran önce sağlıklarına ve huzurlarına kavuşmasını diliyorum."

Hatay’ın insanlığın ortak hafızasına sahip olduğunu belirten Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz ise “Hatay insanlığın ortak macerasında çok önemli roller oynamıştır. Bunun da beraberinde getirdiği kadim medeniyetleri bünyesinde yaşatmış ve kadim dinlerdin mensuplarını da hala yaşatmaya devam eden bir il. Bunun beraberinde getirdiği şuan ki tabloları kareleri, etkinlikleri yıl boyu yaşıyoruz. Bugünde onlardan bir tanesini Hristiyan vatandaşlarımızın Noel bayramının mutluluğunu yaşıyoruz. Bayramlar tüm inançlarda fertlerin daha bir naifleştiği, yumuşadığı ve sevgi kanallarının açıldığı özel günler. Bugünde öyle. Kalplerimiz biraz daha yumuşadı ve birbirimize daha da yaklaştı. Noel Bayramının da kardeşliğin daha güçlenmesine vesile olmasını diliyorum ve tüm Hristiyan vatandaşlarımızın Noel Bayramını kutluyorum.” diye konuştu.

Antakya Ortodoks Kilisesinde gerçekleşen Noel kutlamasında Adalet Bakanı Sadullah Ergin'e Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Ak Parti Hatay Milletvekili Adem Yeşildal, CHP Hatay Milletvekili Mehmet Ali Ediboğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Tezcan, kanaat önderleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri eşlik etti.
CİHAN

Bakan Ergin: Kaçırılan din adamları için temaslarımız sürüyor


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×