Bakan Elvan: Twitter yetkilileri 14 Nisan'da Türkiye'ye gelecek

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Twitter üst düzey yetkililerinin 14 Nisan Pazartesi görüşmelerde bulunmak üzere Ankara'ya geleceğini söyledi.

Bakan Elvan: Twitter yetkilileri 14 Nisan'da Türkiye'ye gelecek
10 Nisan 2014 Perşembe 19:03

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Twitter üst düzey yetkililerinin 14 Nisan Pazartesi görüşmelerde bulunmak üzere Ankara'ya geleceğini söyledi. Youtube'a yönelik eleştirilerde bulunan Elvan, "Her kesimin Türkiye'nin yasalarına uyması zorunluluğu var." dedi.

Lütfi Elvan, Karayolları Genel Müdürlüğü'nün Bölge Müdürleri Toplantısı'na katılmak üzere geldiği Konya'da, gazetecilerin sorularını cevapladı. Twitter'ın Türkiye'de ofis açıp açmayacağına yönelik bir soru üzerine Bakan Elvan, Twitter'ın üst düzey yetkilelirin 14 Nisan Pazartesi günü Ankara'ya geleceğini belirtti. Twitter yetkililerinin hem Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) hem Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) yetkilileriyle konuşacaklarını ifade eden Elvan, "Genel olarak sorunları masaya yatıracaklar. O konu da tabii ki karşılıklı görüş alışverişi olarak, 'şu aşamada netice nedir?' diye soracak olursanız bir şey söylemem mümkün değil." ifadelerini kullandı.

YOUTUBE KONUSU

Elvan, Youtube'a erişimin engellenmesiyle ilgili bir başka soru üzerine ise 27 Mart tarihinde Sulh Ceza Mahkemesi'nin devlet sırrı niteliği taşıyan hususların ihlaline yönelik olarak ilgili sitenin engellenmesine yönelik bir karar verdiğini hatırlattı.

"Daha sonra 4 Nisan tarihinde yine Sulh Ceza Mahkemesi bu engellemenin kaldırılmasına dair bir karar verdi." diyen Elvan, şöyle devam etti: "Müteakiben aynı gün Asliye Ceza Mahkemesi, engellemenin devamı yönünde bir karar verdi. Dün de yani 9 Nisan tarihi itibarıyla Asliye Ceza Mahkemesi'nin yeni bir kararı çıktı. O karar da şunu ifade ediliyor; 'mevcut devlet sırrı niteliği taşıyan hususların engellenmesine yönelik sürecin devam ettirilmesi, yani engellemenin devamı ama Youtube'un da açılmasına' yönelik bir karar verdi. Tabii burada bir açmaz var, bunu özellikle ifade etmek istiyorum. O da şu; bir taraftan mahkeme 'bu engellemeleri yapın' diye karar veriyor, diğer taraftan da Youtube'un açılmasına yönelik bir karar veriyor. TİB'in özellikle sosyal medyadaki kuruluşların engellemesini sağlaması mümkün değil, teknik olarak mümkün değil. Yani TİB'in 15 linki kaldırmasına yönelik bir teknik alt yapısı şu anda teknik olarak açıkçası bunu engellemesi mümkün değil. Bir taraftan 'engelleme yapın' şeklinde bir karar var, diğer taraftan 'Youtube açılsın' şeklinde bir karar var. Burada teknik olarak bir imkansızlık söz konusu. Yani bu 15 linkin veya ilave linklerin aslında 150'nin üzerinde bir bağlantı söz konusu."

        TİB'in şu anda kendi imkanlarıyla Youtube'un karar vermemesi halinde erişimi engellemesinin söz konusu olmadığını kaydeden Elvan, "Bunların bir kısmını Youtube engellemiş durumda. Ancak şunu ifade edeyim; 27 Mart'ta alınmış olan mahkeme kararı ve yine Atatürk'e hakaretten dolayı, Youtube'da yer alan ve bunların Youtube tarafından kaldırılması gerektiğini TİB, Youtube'a aktarmıştı. Ancak şu ana kadar Atatürk'e hakaret katalog suçuna giren, Atatürk'e hakaretle ilgili hususlar henüz Youtube tarafından kaldırılmış değil. Bizim temennimiz, bir an evvel Youtube'un hem Atatürk'e hakaretle ilgili gerekli içeriklerin kaldırması ve diğer taraftan da hem yurt içinden hem de yurt dışından özellikle devlet sırrı niteliği taşıyan hususlara yönelik içeriklerin tamamen kaldırılması. TİB'in bu konuda 27 Mart'ta aldığı karar şu idi; hem mahkeme kararını uygulamak, hem de katalog suçu çerçevesinde res'en Youtube'u kapatmak. Şu anda TİB'in Atatürk'e hakaretle ilgili hususları çıkarmaması nedeniyle res'en engellemesi devam ediyor. Bu içeriklerin çıkarılması halinde zannediyorum ki TİB, Youtube'u açacaktır diye düşünüyorum." şeklinde konuştu.

        "HER KESİMİN TÜRKİYE'NİN YASALARINA UYMASI ZORUNLULUĞU VAR"

        Vatandaşların, sosyal medyayı kullanmasından yana olduklarını vurgulayan Elvan, "Bunu yaygın olarak da kullanıyorlar. Zaten bu yönde hükümetimiz çok ciddi altyapı yatırımları yaptı, gerçekleştirdi. İnanılmaz bir altyapı yapısı gerçekleştirildi. Bunları tabi göz önüne aldığımızda biz hükümet olarak özellikle internet ve sosyal medya kullanımının mümkün olduğunca yaygınlaştırılması, toplumun her kesimine, kırsal alanımızdan metropol kentlerimize kadar internetimizin kullanılmasını istiyoruz. Bizim de temennimiz bu yönde. Ama tabii ki her kesimin Türkiye'nin yasalarına uyması zorunluluğu var. Bu yasalara uydukları müddetçe de bizim hiçbir şekilde bu sosyal medya şirketleriyle bir problemimizin olması söz konusu olamaz." CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×