Babek Zencani Açıklama Yaptı

Facebook sayfasından açıklama yapan Babek Zencani: Başbakan Erdoğan'ın liderliğine olan güvenim nedeniyle Türkiye'de yatırım yaptım. Türkiye'de yatırım yapmaya da devam edeceğim.

Babek Zencani Açıklama Yaptı
24 Aralık 2013 Salı 18:34

Türkiye'yi sarsan rüşvet ve yolsuzluk operasyonunun kilit isimlerinden Rıza Sarraf'ın arkasındaki asıl ismin "REİS" ve "KONT" diye de bilinen İranlı dolar milyarderi Babek Zencani olduğu iddiaları sonrası, Zencani konu ile ilgili açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Türk basınında hakkımda çıkan ve anlam vermekte zorlandığım haberlerle ilgili olarak açıklama yapma ihtiyacı duyuyorum.
Ticari faaliyetlerimin hiç birinde en küçük bir yasa dışı davranışım olmamıştır.

Kaynağı asla gizlenemeyecek hacimde bulunan ticari faaliyetlerim ile ilgili olarak İran vatandaşlarına uygulanan bir takım kısıtlamalar dışında hakkımda herhangi bir soruşturma ve kısıtlama da bulunmamaktadır.

RIZA SARRAF İLE HAYATIMDA BİRKAÇ KEZ GÖRÜŞTÜM

Türkiye’de yapmış olduğum ticari faaliyetlerin tamamı kayıt altındadır ve herhangi bir yasa dışı davranışım olmamıştır.
Türkiye’de gündemde olan soruşturmada adı geçen kimseler içinde İranlı olması nedeniyle tanıştığım Rıza Sarraf dışında tanıştığım herhangi bir kimse de bulunmamaktadır. Onunla da hayatımda birkaç kez görüştüm. Hiç bir şekilde yürütmekte oldukları ticari faaliyetlerin içinde de değilim, yaptıkları işlerden bilgi sahibi de değilim. İş yerlerinin nerede olduğunu da bilmem. Yasa dışı işlere karışmışlarsa da kendi sorumluluklarındadır. Onlar hakkındaki hiçbir işlem ve iddia ile ilgili olmak istemiyorum.

RIZA SARRAF İLE ANTALYA'DA BULUŞACAĞIM HABERİ TAMAMEN YALANDIR

Yaklaşık 6 aydan bu yana İran dışına çıkmadım. Halen Tahran’da bulunuyorum. Rıza Sarraf ile Antalya’da buluşacağım haberi tamamen yalandır. Ben tanınan bir kimseyim. Yasa dışı yöntemlerle seyahat etmem veya sahte belge kullanmam mümkün değildir.

UÇAKLA ALTIN TİCARETİ TAMAMEN YASAL ZEMİNDE GERÇEKLEŞMİŞTİR

Haberlerde sözü geçen uçakla altın ticareti tamamen yasal zeminde gerçekleşmiştir. Yasalara uygun olarak Gana’dan 1.500-KG altın satın aldım. Bunun 500 KG lik kısmını Türkiye’ye satmayı, kalanını ise Dubai’ye satmayı planlıyordum. Atatürk Havaalanında, altının kaynağı ile ilgili belgelerin talep edilmesi üzerine, bu belgelerin Gana’dan getirilmesi için geçen süre kadar uçak havaalanında kalmıştır. Belgelerin gelmesi üzerine uçak Türkiye’den ayrılmıştır. Konu Türk Makamları tarafından bütün yönleriyle ve defalarca incelenmiş, hakkımda bir suçlama yapılmamıştır.

RIZA SARRAF'IN PATRONU DEĞİLİM

Rıza Sarraf’ın patronu değilim. Aramızdaki iş ilişkisi toplam ticaret hacmimin binde birinden bile daha azdır. Bunların da tamamı resmidir.

BAŞBAKAN ERDOĞAN'IN LİDERLİĞİNE OLAN GÜVENİM NEDENİYLE TÜRKİYE DE YATIRIM YAPTIM

Son yıllarda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde gelişen Türkiye, sadece benim için değil, Müslüman ülkelerin sermaye sahipleri için bir cazibe merkezi haline dönüşmüştür. Ben Başbakan Erdoğan’ın liderliğine olan güvenim nedeniyle Türkiye de yatırım yaptım. Gelişen dünyada en önde giden Türkiye ve Türkiye’nin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir Müslüman olarak gurur duyuyorum.
Sahip olduğum grup 65 şirketten oluşmaktadır ve yıllık cirosu 6-7 Milyar Euro civarındadır. Benim haberlerde bahsi geçen küçük işlere ihtiyacım bulunmamaktadır. Bu büyüklükteki bir mal varlığının, yasa dışı ve denetim dışı yollardan edinilmesi de korunması da mümkün değildir.

TÜRKİYE'DE YATIRIM YAPMAYA DA DEVAM EDECEĞİM

Bir İran vatandaşı olarak, İran vatandaşlarına uygulanan tecrit ve potansiyel suçlu politikasının bedelini ödüyorum.
Ancak her şeye rağmen, Türkiye ve hayatımda hiç karşılaşmadığım ve tanışmadığım Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a olan sevgimde bir azalma olmayacaktır.
Türkiye’de yatırım yapmaya da devam edeceğim. Hakkımda sahte haberler yayarak beni bıktırmaya çalışanları da sevindirmeyeceğim.
Hakkımdaki iddialarla ilgili olarak tarafımdan istenecek her türlü bilgi, belge ve yardımı sağlamaya hazırım.
Saygılarımla Türk halkının bilgisine arz ederim.
Babak Zanjani"

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
-
-Babek Zencani'nin (siyah şapkalı, gri montlu) Norak şehri karşılamasında oynaması
-Norak şehri karşılamadan görüntüler. Babek Zencani ve Haluk Ulusoy yanyana
-Açılışı yapılan terminalden görüntüler
-Açılış öncesi bekleyenler
-Açılıştan görüntü
-Tacikistan Cumhurbaşkanı Rahman'ın (Lacivert takım elbise, bordo kravatlı) Babek Zencani (Arkası dönük, kızıl saçlı olan) ile konuşması 
-Tacikistan Cumhurbaşkanı Rahman'ın konuşması
-Terminalden görüntü
-Babek Zencani'nin (takım elbiseli, kravatsız) beraberindekilerle fotoğraf çektirmesi
-Babek Zencani'nin (kollarını önden bağlamış) ekibi ile fotoğraf çektirmesi. Solunda Tacikistan Kont Grup Genel Müdürü Rustam Saıdov (takım elbiseli,koyu gri kravatlı,bıyıklı) bulunuyor. 
-Otobüslerin yanında fotoğraf çekilmesi (Solda Babek Zencani, ekibinden biri, İşadamı İmren Okumuş ve Babek Zencani'nin babası)
-Tacikistan'dan görüntüle


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×