Avukata hakaret eden polislere para cezası

İzmir’de bir avukata hakaret ettiği iddiasıyla yargılanan emniyet amiri ve başkomiser, para cezasına çarptırıldı.

Avukata hakaret eden polislere para cezası
16 Nisan 2014 Çarşamba 15:08

İzmir’de bir avukata hakaret ettiği iddiasıyla yargılanan emniyet amiri ve başkomiser, para cezasına çarptırıldı. İzmir 20. Sulh Ceza Mahkemesi, hükmün açıklanmasını erteledi.

Olay, 6 Temmuz 2012 tarihinde yaşandı. Bozyaka Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik Dolandırıcılık Bürosu’na giden Av. Mehmet Seçilmiş, müvekkilinin ifade vermesi için koridordaki banka oturarak beklemeye başladı. Bu sırada geriye doğru yaslanarak ayak ayak üstüne atan Seçilmiş’in yanına giden Başkomiser M.Ö., iddiaya göre koridorun daralması sebebiyle, “İndir ayağını lan. Burası dingonun ahırı mı? Ne iş yapıyorsun?" dedi. Orada bulunanlardan biri, avukat olduğunu söyledi. Bunun üzerine M.Ö., "Avukatlığına mı güveniyorsun?" karşılığını verdi. Koridordan gelen sesler üzerine aynı yerde görev yapan Emniyet Amiri A.M. ise gürültünün ayak ayak üstüne atma ve koridorun daralmasından kaynaklandığını öğrendi. Başkomiserin tartıştığı kişinin avukat olduğunu öğrenen A.M., Av. Seçilmiş’i teskin etmeye çalıştı. Daha sonra müvekkili emniyette kalan Seçilmiş, oradan ayrıldı. İddiaya göre Emniyet Amiri A.M., yanında üç kişi bulunurken Mehmet Seçilmiş'in müvekkiline dönerek, “Avukat diye bula bula bunu mu buldunuz? Avukatınız ne ki siz ne olacaksınız?” dedi. Av. Seçilmiş de hakaret iddiasıyla şikayetçi olarak olayı yargıya taşıdı. İki polis memuru hakkında, kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret suçlamasıyla dava açıldı. Dava, İzmir 20. Sulh Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Yargılamada her iki tarafın şahitleri dinlendi. Olayın yaşandığı sırada koridorda bulunan S.B., K.Ö. ve A.K., emniyet amirinin sözlerini mahkemede aktardı. Şahit polis memurları ise amirlerinin hakaret etmediğini söyledi.

Mahkeme Hakimi Kemal Oruç, polis memurlarının amirlerini korumaya yönelik ifade verdiği gerekçesiyle bu beyanlara itibar etmeyerek, iki sanık polise para cezası verdi. Emniyet Amiri A.M. 7 bin 80, Başkomiser M.Ö. bin 740 lira cezaya çaptırıldı. Her iki cezayla ilgili hükmün açıklanması ertelendi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×