Avrupa’daki yabancı düşmanlığı’na karşı Diyanet’ten ‘Din Özgürlükleri Raporu’

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, özellikle Avrupa’daki yabancı düşmanlığı ve İslamofobia’ya karşı ‘Din Özgürlükleri Raporu’ yayımlamaya hazırlanıyor.

Avrupa’daki yabancı düşmanlığı’na karşı Diyanet’ten ‘Din Özgürlükleri Raporu’
03 Şubat 2014 Pazartesi 13:13

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, özellikle Avrupa’daki yabancı düşmanlığı ve İslamofobia’ya karşı ‘Din Özgürlükleri Raporu’ yayımlamaya hazırlanıyor. Görmez, inanç özgürlükleri konusundaki hak ihlallerini raporlaştırarak ‘dünya ile paylaşmak’ istediklerini belirtti.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, son kabine revizyonu ile Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci olan Mevlüt Çavuşoğlu’na ‘hayırlı olsun’ ziyaretinde bulundu. Diyanet İşleri Başkanlığı olarak yurtdışındaki vatandaşlara yönelik çok yakın takibin olduğunu vurgulayan Mehmet Görmez, henüz AB Bakanlığı kurulmamışken Diyanet olarak
Avrupa’daki millet varlığın manevi hayatına hizmet için yapılan çalışmalar olduğunu ifade etti. Görmez, bu çerçevede üzerinde çalıştıkları ‘Din Özgürlükleri Raporu’ndan söz etti. Mehmet Görmez, yurtdışında görevli Diyanet personelinin hemen hemen her gün din ve inanç özgürlükleri alanında hak ihlallerine şahit olduklarını ifade ederek, ‘‘Bugüne kadar bizlerle paylaşılan bu olayları sadece dosyalıyorduk. Bir daha olmaması için ne tür çabalar ortaya koyulması üzerinde düşünüyorduk. Ama bunu artık bütün dünya ile paylaşmanın daha doğru olduğunu düşünüyoruz. Üslubumuz da şu; suçlayıcı olmak istemiyoruz. Bütün dünyada tırmanan bir İslamofobia var, yabancı düşmanlığı var, nefret suçları var, ötekileştirme var.’’ dedi.

'SUÇLAYICI ÜSLUP KULLANMAYACAĞIZ'

Diyanet olarak bütün bu konularda insanlığı suçlamak yerine, ‘biz nerede hata yaptık’ daha çok bunun üzerinde düşünmeye çalıştıklarını kaydeden Görmez, ‘‘Alternatif geliştirmeye çalışıyoruz. Bunun da çok önemli olduğunu düşünüyoruz. ‘Siz neden bu kötülükleri yapıyorsunuz’ diye suçlamak yerine, doğrusu bu yanlışlardan insanlığı kurtarmak için neler yapmak gerektiği üzerine düşünmemiz gerekiyor.’’ şeklinde konuştu.

‘ÇOK KÜLTÜRLÜ DÜNYAYI YÖNETME ACZİYETİ VAR’

Bu konuları ele almak için AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu’nu Diyanet’e davet eden Görmez, ‘‘Olup bitenlerle ilgili bizde olan bütün bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz. Dünyada bugün çok kültürlü dünyayı yönetme konusunda bir acziyet var. Yeni bir dil, yeni bir söylem geliştirmek gerekiyor.’’ dedi.

‘YABANCI DÜŞMANLIĞI İLE MÜCADELE KÜLTÜRLERARASI DİYALOG İLE OLUR’

AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu ise Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri öncesi Avrupa’daki radikal ırkçı partilere desteğin artmasına dikkat çekerek ‘‘Maalesef hala Avrupa’da yabancı düşmanlığı, ırkçılık ve hoşgörüsüzlük gibi akımlar giderek güçleniyor. Bu da bizi ve özellikle Avrupa’nın değerlerini savunan kişi ve kurumlarını endişeye düşürüyor.’’ şeklinde konuştu. Bütün bunlarla mücadele etmenin en etkili yolunun kültürler arası diyalog oluğunu vurgulayan Çavuşoğlu, AB Bakanlığı ile Diyanet’in birlikte çalışması gerektiği üzerinde durdu. CİHAN

Avrupa’daki yabancı düşmanlığı’na karşı Diyanet’ten ‘Din Özgürlükleri Raporu’


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×