Avrupa Parlamentosu'ndan PKK'ya tepki

Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Piri, PKK'nnı barikat ve hendeklerinin kabul edilemez olduğun, Türkiye'nin terörle mücadale hakkına sahip olduğunu söyledi

Avrupa Parlamentosu'ndan PKK'ya tepki
04 Şubat 2016 Perşembe 15:06

Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri, PKK'nın barikat ve hendeklerinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Hollandalı Sosyalist AP Üyesi Kati Piri, bu aşamada önceliğin örgütün derhal silahları bırakmasına verilmesi gerektiğini belirtti.

AP Türkiye Raportörü Piri, "PKK, Avrupa Birliği terör örgütleri listesinde ve ölümcül saldırılar düzenlediği bir zamanda bu listeden çıkarılmasının doğru olduğunu sanmıyorum" dedi.

PKK'nın şiddeti kullanmasını, güvenlik güçleri ve sivillere dönük saldırıları kınadığını belirten Piri, "Barikatlar ve hendekler kabul edilemez" ifadesini kullandı.

Türkiye'nin her ülke gibi terörle mücadele halkına sahip olduğunu belirten Piri, 27 Ocak'ta Avrupa Parlamentosu'nda düzenlenen AB, Türkiye ve Kürtler Konferansındaki konuşmasına da, Diyarbakır'a gittiği zaman, hendekler, barikatlar gördüğünü belirterek, "Muazzam bir silahlanma söz konusu. Tüm bunlar nereden geliyor? Beni şaşkınlığa uğrattı. Olayı bir bütün olarak ele almak gerekiyor. Hükümet buna suskun mu kalmalı?" demişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×