ATO, İngiliz Ticaret Odası ile Mutabakat Bildirisi imzaladı

Adana Ticaret Odası (ATO), İngiltere ile ticari ilişkilerin daha da geliştirilmesi amacıyla İngiliz Ticaret Odası ile mutabakat bildirisi imzaladı.

ATO, İngiliz Ticaret Odası ile Mutabakat Bildirisi imzaladı
15 Nisan 2014 Salı 16:58

Adana Ticaret Odası (ATO), İngiltere ile ticari ilişkilerin daha da geliştirilmesi amacıyla İngiliz Ticaret Odası ile mutabakat bildirisi imzaladı. ATO Başkanı Atila Menevşe, “Bu imza, odamız bünyesinde faaliyetini sürdüren İngiltere Vize Ofisi ile başlayan işbirliği sürecini daha da güçlendirecek ve Adana’nın dış ticaretine ihracat artışı olarak yansıyacaktır.” diye konuştu.

Türkiye’deki İngiliz Ticaret Odası tarafından, ekonomik güçbirliği yoluyla İngiltere ve Türkiye’deki şirketler arasındaki ticari ilişkilerin gelişimini teşvik etmek amacıyla hazırlamış olduğu bildiri, ATO’nun yanı sıra Ankara, Antalya, Eskişehir, İzmir, Kayseri, Konya ve Mersin Ticaret ve Sanayi Odaları tarafından imzalandı.
İmza töreninde konuşan Birleşik Krallık Ankara Büyükelçisi Richard Moore, ikili ticaret ve yatırım ilişkilerini artırma çalışmalarında Türkiye’deki Britanya Ticaret Odası’nın kilit bir stratejik ortak olduğunu vurguladı. Bildiriye imza atan Ticaret Odaları’nın , Anadolu’nun en refah ve dinamik bölgelerinden bazılarını temsil ettiklerini ve bu anlaşma sayesinde, Britanya iş dünyasına, Türkiye’nin büyüme öyküsünün sadece İstanbul’dan çok daha fazlasını içerdiği mesajını vermek istediklerini ifade etti.

İngiliz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Chris Gaunt da Mutabakat Bildirisi ile Türkiye ve İngiltere’deki şirketlerin, ikili yatırım ve ekonomik ilişkileri geliştirmek amacıyla seminer, konferans ve eğitim programları düzenlerken aynı zamanda kendi bölgelerinde iş yapmanın inceliklerini de birbirleriyle paylaşacaklarını ifade etti.

Adana Ticaret Odası Başkanı Atila Menevşe de törende yaptığı konuşmada, Mutabakat Bildirisi’ne atılan imzanın Çukurova’daki şirketler ile Birleşik Krallık arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerinin daha da ileri götürülmesi için bu Mutabakatı çok önemli bir fırsat olarak gördüklerini söyledi. Adana Ticaret Odası’nın, başta Oda bünyesinde faaliyetlerini sürdüren İngiltere Vize Ofisi olmak üzere, hayata geçirmiş olduğu bir çok girişim ve etkinlikle İngiltere’ye verdikleri önemin kamuoyu ile paylaşıldığına da işaret eden Atila Menevşe şunları söyledi: “Mutabakat Bildirisi, ekonomik güçbirliği yoluyla Birleşik Krallık ve Türkiye’deki şirketler arasındaki ticari ilişkilerin gelişimini teşvik hedefiyle hazırlanmıştır. Bu anlaşmanın iş dünyasına dinamizm katacağına inanıyoruz. Adana Ticaret Odası olarak en büyük hedefimiz, işadamlarımızın vize sorunu yaşamadan dış dünya ile bağlarını en üst seviyeye çıkarmak ve ihracatımızı artırmaktır. 2000 yılında Sheffield Ticaret ve Sanayi Odası ile başladığımız işbirliğini geçtiğimiz yıl Odamız bünyesinde açılan İngiltere Vize Ofisi ile pekiştirdik. Bugün İngiliz Ticaret Odası ile imzaladığımız mutabakat da, bugüne kadar İngiltere ile dış ticaret alanında hayata geçirdiğimiz çalışmaları tamamlamakta ve İngiltere ile ticaret yapmak isteyen işadamlarımıza birçok alanda kolaylıklar sağlamaktadır”
CİHAN

ATO, İngiliz Ticaret Odası ile Mutabakat Bildirisi imzaladı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×