Asıl kozmik oda orası değilmiş!

"Asıl kozmik belgeler ana karargahtaydı" diyen dönemin Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı'ndan ilginç detaylar..

Asıl kozmik oda orası değilmiş!
13 Mart 2015 Cuma 11:26

Kozmik oda operasyonu yapıldığı zamanın Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı İsmail Hakkı Pekin 5 sene sonra açıkladı; “Seferberlik Tetkik Kurulu’na girmek istediler, ama girdikleri yer Ankara Bölge Başkanlığı. Asıl belgeler Gölbaşı’ndaki Seferberlik Tetkik Kurulu Başkanlığı’ndadır” dedi

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a suikast iddiasıyla başlatılan ‘Kozmik Oda’ soruşturmasında Ankara Cumhuriyet Savcılığı’nın verdiği takipsizlik kararı tyükselişılırken, zamanın Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı İsmail Hakkı Pekin, ‘kozmik oda’ ve operasyona ait ciddi bilgiler verdi.

Habertürk TV’de Balçiçek İlter’e misafir bulunan Pekin özetle şunları söyledi:

NASIL OLDU BU İŞ: 19 Aralık 2009’da yapılan arama şu; mahkeme karar vermiş, bir hakim geliyor, hakimin yanına İlker Paşa’nın (Başbuğ) emriyle bir askeri savcı verilmiş. O askeri savcı, hakimin kusur bir şey yapmasını engellemek istedi. Odamda oturuyordum, ‘Arınç’a suikast yapılacak’ diye bir haber duyduk. Ardından haber geldi. Ankara’dan hususi kuvvetlerden iki adet subayımızın alıkonduğunu duyduk. hususi Kuvvetler Komutanı Servet Yörük geldi. Tümgeneral Selahattin Kısacık, Seferberlik Tetkik Kurulu Başkanı’ydı. ‘Nasıl oldu bu iş’ diye İlker Paşa beni görevlendirdi.

SUİKAST KURGUSU: Ankara Bölge Başkanlığı’na gittim. Arınç’a suikast yapacağı iddia edilen arkadaşlarımla görüştüm. Onlar 1 yıldır bir albayı takip ettiklerini söylediler. hususi vazife verilmiş. Görüşmeleri dinlenmiş. Arınç’a suikast kurgusuyla beraberinde bu hal ortaya çıkmış. Genelkurmay’a sorabilirlerdi bu konuyu.

YANLIŞ YER ARANDI: Hiç kimse bir şey sormadan hazır yakalamışken bu bahaneyle Seferberlik Tetkik Kurulu’na girmek istediler, ama girdikleri yer Ankara Bölge Başkanlığı. Daha evvela de Atabeyler ve Sauna operasyonlarıyla hususi kuvvetlere gene girilmek istendi. Ama beceremediler. Arama yapılan yer Seferberlik Tetkik Kurulu Başkanlığı değil, Seferberlik Dairesi Ankara Bölge Başkanlığı. Onun başında da bir albay bulunur.

ANKARA EVRAKI: Buradaki evraklar sırf Ankara hakkında evraklardır. Seferberlik Tetkik Kurulu Başkanlığı’nın karargahı Gölbaşı’ndadır. Bütün bölge başkanlıkları Seferberlik Tetkik Kurulu’na bağlıdır. Türkiye’deki tüm o çalışmalar, o listelerin tamamı, asıl belgeler Seferberlik Tetkik Kurulu Başkanlığı’ndadır. İki subayımız Ankara Bölge Başkanlığı’nda çalıştığı için giremediler Seferberlik Tetkik Kurulu’na. Oraya girselerdi hususi Kuvvetler’in temel karargahına da girebilirlerdi.

Kasada saklandı

“Geldiler evvela kozmik oda dışında bilgisayarlardan imaj aldılar. Israrla kozmik odaya girmek istediler. Yanlarına askeri savcı verdik. Kozmik odada Nazmi Albay adlı bir albayımız vardı. O sürekli orada bulundu. Hiçbir vesika verilmedi kendilerine. Bazı kritik evraklardan özet çıkarıldı, fotokopi çekildi. İmajlar teslim edilmedi. Genelkurmay Başkanlığı’nda bir kasaya kilitlendi bu imajlar. İçinde 7 vesika daha var. Daha sonra aldığım bilgiye nazaran 2 sene sonra mahkeme bu ayrıntıları istemiş. Bu belgeler, TÜBİTAK’a gönderilmiş çözümlenmek üzere. Çözümlendikten sonra o belgeler nereye gitti? O zamanki Seferberlik Tetkik Kurulu Başkanı’yla görüştüm. Bu imajların bir listesinin kendisinde olduğunu, bir suretini de emekli olduktan hususi Kuvvetler’e bıraktığını söyledi. Bu iki subayımız, şimdi emekli oldular, öteki 8 kişiyle müşterek kocaman ihtimalle tazminat davası açacaklar.”

Hedef hususi kuvvetler

“Uzun vakitten bu güne kadar hususi Kuvvetler hakkında bilgi isteniyordu. hususi Kuvvetler’in emek metotları öğrenilmek isteniyordu. Hedef orasıydı. Genelkurmay Başkanı’mız ile de hususi Kuvvetler Komutanı ile de konuşuldu. Aslında İlker Paşa, Ankara Bölge’ye de sokmayabilirdi. Öyle bir hakkı vardı. Çünkü mahkeme olmamıştı henüz. Silahlı Kuvvetler’e güvensizlik ortadan kalksın diye, oradaki evraklar da fazla fazla ciddi evraklar değil aslında. Bu sebeple müsaade edildi. Bence hiç sokulmaması daha iyiydi. Birçok komutanın hatta Kara Kuvvetleri Komutanı’nın dahi görmediği şeyler vardı orada.”

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×