Antep Baklavası'na standart uyarısı

Gaziantep Sanayi Odası tescilli Antep Baklavası'nın belirlenen standartlar gereği Gaziantep dışında üretilemeyeceği konusunda esnafı uyardı

Antep Baklavası'na standart uyarısı
24 Mart 2015 Salı 10:08

GSO esnafa gönderdiği uyarı yazısında, Türkiye’nin ciddi geleneksel tatlılarından bir tanesi bulunan Antep Baklavası’nın Türk Patent Enstitüsü ve AB Tarım ve Gıda Komisyonu nezdinde tescillenerek kendine özgü özelliklerinin korunmasının sağlandığı hatırlatıldı. “Antep Baklavası yöre dışında imal edilemez” denilen yazıda şunlar kaydedildi:

EN AZ BİRİ ANTEP OLACAK

“Türk Patent Enstitüsü’nün 555 Sayılı Coğrafi İşaretlerinin Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamesi’nde belirtilen ‘Mahreç İşareti’ nitelikleri gereği, ‘Antep Baklavası’ veya ‘Gaziantep Baklavası’ şekilde tescil ettirilmiş ürünün, Gaziantep dışında başka bir yerde imalatının yapılmaması gerekmektedir. Ancak; Antep Baklavası’nın bu ad altında başka kentlerde satılabilmesi ve mahreç işaretinin kullanılabilmesi için ürünün üretimi, işlenmesi ve öteki işlemlerinden en az birinin belirlenmiş yöre, sektör veya bölge sınırları içerisinde yapılan ürün olması gerektiğinden, söz konusu baklavada uygulanan fıstığın Antep Fıstığı olması ve baklavanın Gaziantep’te üretilmiş olması zorunluluğu bulunmaktadır.

İDARİ YAPTIRIM UYARISI

Bu kapsamda; esnaf ve sanatkarlarımızın imal ettikleri ürünlerde ‘Antep Baklavası’ veya ‘Gaziantep Baklavası’nın tescilli ismini kullanmamaları, söz konusu isimlerle imalat oluşturan üyeler varsa bilgilendirme ve kontrol işlemi için bilgilerini Gaziantep Sanayi Odası’na bildirmeleri gerekir. Esnaf ve sanatkarlarımızın idari yaptırımlarla karşı karşıya kalmamaları için standartlara dikkat etmeleri gerekir.”

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×