Anız yakanlara dekar başı 35 lira para cezası

Kayseri Valisi Orhan Düzgün, anız yangınlarının önlenmesine ilişkin tebliğ yayınlayarak, yangına sebebiyet verenlere idari para cezası uygulanacağını bildirdi. Düzgün, Çevre Kanunu’nun ilgili maddesine göre anız yakanlara her dekar için...

Anız yakanlara dekar başı 35 lira para cezası
24 Haziran 2014 Salı 11:33

Kayseri Valisi Orhan Düzgün, anız yangınlarının önlenmesine ilişkin tebliğ yayınlayarak, yangına sebebiyet verenlere idari para cezası uygulanacağını bildirdi. Düzgün, Çevre Kanunu’nun ilgili maddesine göre anız yakanlara her dekar için 35.16 TL idari para cezası uygulanacağını dile getirdi.

Vali Düzgün, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, il sınırları içerisinde 2014 yılı hasat sezonunda anız yangınlarının önlenmesinde uygulanacak esaslar ve yapılacak işlemlerle ilgili tebliğ hazırlandığını belirtti. Tarımsal üretimin ana kaynağı olan toprağın biyolojik, kimyasal ve fiziksel yapısı ile ekolojik çevrenin anız yangınlarından olumsuz etkilendiğini kaydeden Vali Düzgün, bu durumun tarımla uğraşanlar ile milli serveti olumsuz etkilediğini, ciddi verim kayıpları yaşanmasına sebebiyet verdiğine dikkat çekti.

Toprakları ve çevreyi korumanın aynı zamanda milli bir görev olduğuna işaret eden Vali Düzgün, özellikle hububat hasadı öncesinde anız yangınlarının önlenmesine ilişkin tedbirlerin alındığını ve çiftçilerin eğitimine yönelik il ve ilçe tarım müdürlüklerince çalışmaların yürütüldüğünü ifade etti. Yapılan eğitici ve uyarıcı çalışmalara rağmen anız yangınına sebebiyet verenlere karşı cezai işlem uygulanması yönünde karar alındığını dile getiren Vali Düzgün, herhangi bir mağduriyetin yaşanmaması için dikkatli olunması yönünde uyarıda bulanarak, şu bilgileri verdi: "Konu ile ilgili olarak 16 ilçe Kaymakamlığımız, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüz, İl Emniyet Müdürlüğü ile Jandarma Komutanlığımız, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Ziraat Odası Başkanlıklarımız ile diğer ilgili kurumlarımız hazırlıklarını tamamlayarak çalışmalarını sürdürmektedirler. Konunun hassasiyeti nedeniyle gezici denetim ekiplerimiz de denetim faaliyetlerini aralıksız sürdüreceklerdir. Çevre Kanunu’nun ilgili maddesine göre anız yakanlara her dekar için 35.16 TL idari para cezası uygulanacaktır. Anız yakma fiilinin orman ve sulak alanlara bitişik yerler ile meskun mahallerde işlenmesi durumunda ceza 5 katına kadar artırılabilecektir. Ayrıca, kontrollü de olsa hiçbir şekilde anız yakılmasına müsaade edilmeyecektir. Muhtarlarımız ve çiftçilerimiz hakkında yasaklama kararına uymamaları durumunda işlem yapılacaktır. Çiftçilerimizin alınan kararlara titizlikle uymaları, ormanlarımızın ve doğal kaynaklarımızın korunması açısından önem taşımaktadır."

Vali Düzgün, tarımla uğraşmasa bile vatandaşlardan anız yangınlarına karşı duyarlı olmalarının önemine işaret ederek, olası bir yangın durumunda vatandaşlık görevi gereği polis, jandarma ya da itfaiyeye haber verilmesini istedi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×