Anayasa Mahkemesi başkanından 'bağımsız yargı' vurgusu

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Anayasa Mahkemesi'nin kuruluş yıldönümü töreninde yaptığı konuşmada bağımsız yargıya vurgu yaptı

Anayasa Mahkemesi başkanından 'bağımsız yargı' vurgusu
25 Nisan 2016 Pazartesi 10:52

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Anayasa Mahkemesi'nin kuruluş yıldönümü törenlerinde konuşuyor. Törene, MİT TIR'ları davasıyla ilgili kararı nedeniyle Anayasa Mahkemesi'ni eleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı. 

AYM Başkanı Arslan, "Bağımsız ve tarafsız yargının olmadığı yerde hukuk devleti de yoktur. Hiç kuşkusuz hukuk devleti, jüristokrasi yani 'hakimler devleti' anlamına da gelmemektedir." dedi.

Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, Başbakan Yardımcıları Lütfi Elvan ve Yalçın Akdoğan, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Sayıştay Başkanı Recai Akyel, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi Başkanı Abdullah Arslan, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven, HSYK Başkanvekili Mehmet Yılmaz, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca, Yargıtay ve Danıştay üyeleri, yargı mensupları ve davetliler katıldı.Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, törende yaptığı konuşmada, anayasal demokrasinin en önemli unsurunun hukuk devleti ilkesi olduğunun bilindiğini söyledi.

Adaletin devletin, hukukun ise adaletin temeli olduğuna işaret eden Arslan, "Hukuk, her toplum için ekmek, su ve teneffüs ettiğimiz hava kadar hayati bir ihtiyaçtır. Dolayısıyla hukukun üstünlüğünün sağlanması ve sürdürülmesi, bir ülkenin geleceğinin teminatıdır. Hukuk devletinin hukuki güvenlik ve yargı bağımsızlığı gibi unsurları da Anayasa Mahkemesinin kararlarında ele alınmıştır."

Mecelle'de "hakimin adabı" kısmında "hakim beyn-el hasmeyn adl ile memurdur." denildiğini belirten Arslan, bu hükümden, hakimin tarafsız davranarak, adalet sağlamakla yükümlü olduğunun anlaşıldığını söyledi.

Arslan şöyle konuştu: "Hukuk devletinin tam olarak tesisi için yargının kurumsal bağımsızlığı ve tarafsızlığı tek başına yeterli değildir. Bunun yanında yargı yetkisini kullanan hakimin de bizatihi erdemli olması gerekir.Bağımsız ve tarafsız yargının olmadığı yerde hukuk devleti de yoktur. Hiç kuşkusuz hukuk devleti, jüristokrasi yani 'hakimler devleti' anlamına da gelmemektedir." 

ERDOĞAN İLE KILIÇDAROĞLU SELAMLAŞMADI

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, törenin yapıldığı salona girerken bakanlar ve diğer protokol üyeleri ayağa kalktı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da anons üzerine ayağa kalktı.Erdoğan, bakanların elini tek tek sıkarak selamlaşırken, son günlerde kendisini sert bir dille eleştiren Kemal Kılıçdaroğlu ile tokalaşmadan yerine oturdu. Başbakan Davutoğlu ve Meclis Başkanı Kahraman'ın Kılıçdaroğlu'yla tokalaştığı görüldü.  
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×