Anayasa değişiklik teklifinin 6'ncı maddesi kabul edildi

Anayasa değişiklik teklifinini 6'ncı maddesi Meclis genel kurulunda yapılan gizli oylamada kabul edildi. Altıncı madde ile gensoru denetleme yetkisinden çıkarılıyor.

Anayasa değişiklik teklifinin 6'ncı maddesi kabul edildi
12 Ocak 2017 Perşembe 21:31

AK Parti ve MHP'nin uzlaşarak Meclise getirdiği Anayasa değişiklik teklifininin 6'ıncı maddesi için yapılan oylama sona erdi. Oylama neticesinde madde kabul edildi.

TBMM Genel Kurulunda, anayasa değişikliği teklifinin 1. turunda altıncı madde oylandı. Oylamada 343 kabul, 137 ret oyu çıktı. Söz konusu maddeyle, kuvvetler ayrılığı prensibine uygun olarak yasamanın yürütmeyi denetlemesi ile Bakanlar Kuruluna kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisi vermesi, yasamanın görev ve yetkileri arasından çıkarılıyor. TBMM; Meclis Araştırması, Genel Görüşme, Meclis Soruşturması ve Yazılı Soru yollarıyla bilgi edinme ve denetleme yetkisini kullanacak. Gensoru, denetleme yetkisinden çıkarılacak.
Meclis Araştırması, belli bir konuda bilgi edinmek için yapılan incelemeden ibaret olacak. Genel Görüşme, toplumu ve devlet faaliyetlerini ilgilendiren belli bir konunun TBMM Genel Kurulunda görüşülmesi şeklinde gerçekleştirilecek.

Meclis Soruşturması, cumhurbaşkanı yardımcısı ve bakanlar hakkında, anayasanın teklifle değiştirilen 106. maddesinin 5, 6 ve 7. fıkraları uyarınca yapılan soruşturmadan ibaret olacak. Yazılı Soru, en geç 15 gün içinde cevaplanacak. Milletvekilleri, yazılı soruları bakanların yanı sıra cumhurbaşkanı yardımcılarına da yöneltebilecek. Meclis Araştırması, Genel Görüşme ve Yazılı Soru önergelerinin verilme şekli, içeriği ve kapsamı ile araştırma usulleri Meclis İçtüzüğü ile düzenlenecek.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×