Altın koptu gidiyor!

Altın, küresel büyümeye yönelik endişelerin güvenli liman alımlarını desteklemesi sonucu 5 ayın zirvesine çıktı.

Altın koptu gidiyor!
21 Ocak 2015 Çarşamba 00:43

Altın fiyatları 4,5 ayın yeni zirvesine çıktı. altın Avrupa ekonomisine dair belirsizlik ve küresel büyüme endişelerinin neden olduğu volatiliteye bağlı olarak gelen güvenli limanalımlarıyla yükseldi. Uluslararası piyasalarda altının onsu 1289,60 dolarla 1 Eylül'den bu yana en yüksek düzeye çıktı. Piyasada tahvil alım paketi açıklaması beklenen Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) Perşembe günkü toplantısı izleniyor. Yunanistan'da Pazar günü yapılacak seçime ilişkin endişeler de piyasada etkili oldu

Spot altın gün içinde en az yüzde 0.1 yükselip düştükten sonra, dünkü seviyesi olan ons başına 1,275.65 dolardan, Singapur saati ile 11:48'de 1,276.81 dolara geldi. Metal 19 ocak'ta, İsviçre Merkez Bankası'nın frankı euro karşısında serbest dalgalanmaya bırakmasının piyasaları altüst etmesi ve bunun sonucu güvenli liman alımlarının güçlenmesinin etkisi ile, 1,283 dolara kadar çıkarak 2 Eylül'den bu yana en yüksek seviyesini gördü.

ANALİSTLERİN BEKLENTİSİ

altın bu yıl bu yıl, IMF'in dün geç saatlerde Washington'da yaptığı açıklamada 2015 yılı için küresel büyüme tahminini düşürdüğünü duyurması ile birlikte, küresel büyümenin teklemekte olduğuna ilişkin endişelerin arttığı bir ortamda, yüzde 7.8 arttı. Metaldeki bu ralli sonucu 14 günlük RSI göstergesi 70 seviyesine yaklaştı. Bu seviye, teknik analize göre işlem yapan bazı analistlere göre, fiyatların yön değiştirmeye hazırlandığı anlamına geliyor. Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB), 25 ocak'ta Yunanistan'da yapılacak seçimler öncesi, 22 ocak'ta gerçekleştireceği toplantısında, varlık alımlarına gittiğini açıklaması bekleniyor.

UZMAN GÖRÜŞÜ

Shenzhen'de Citics Futures Co. analisti Zhu Chunming, "Güçlenen bir dolara karşı, altın, küresel ekonomiye ilişkin çok fazla belirsizlik olmasına karşın, baskı altında kalacak," dedi ve "Piyasa kendi önünde gitmiş olabilir ve şimdi son kazançlarını konsolide etme ihtiyacı duyuyor" şeklinde görüş bildirdi.

ALTIN KONTRATLARI

Şubat vadeli altın kontratları, New York comex piyasasında, 16 ocak'taki seviyesi olan ons başına 1,276.90 dolardan 1,276.70 dolara geldi. Kontrat 16 ocak'ta 1,282.40 dolara kadar çıkarak 2 Eylül'den bu yana en yüksek seviyesini gördü. New York piyasası dün Martin Luther King Günü tatili dolayısıyla kapalıydı ve bu yüzden dünkü işlemlerin kayıtları 20 ocak'ta yapılacak.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×