Almanya'ya sığınan iki generalde yeni detay

Alman basını iki Türk generalin Frankfurt havalimanından kendilerine sığındığını ileri sürmüştü. İddiaya iki gündür dolanıyordu. Bugün ortaya çıkan yeni detaya göre o iki generalin adı da belli oldu.

Almanya'ya sığınan iki generalde yeni detay
19 Mayıs 2017 Cuma 09:04

Sonhaberler | Haber Merkezi 

15 Temmuz darbe girişiminden sonra Almanya tarafından kucak açılması FETÖ mensupları için sığınma kapısı oldu. Şu ana kadar onlarca firari asker Almanya'ya sığındı. Son olarak Alman basını iki generalin Almanya'ya sığındığını belirtmişti. İddiayla ilgili yeni bir detay ortaya çıktı. Hürriyet'in iddiasına göre o iki generalin isimleri şöyle: Mehmet Yalınalp ve Numan Yediyıldız.

Türk Silahlı Kuvveterinde şu ana kadar alt düzey rütbeli de 260’tan fazla askerin firari olduğu öğrenildi. Türk yetkililer, firarilerin önemli kesiminin AB üyesi ülkelerde olduğunu değerlendiriyor. Türkiye’nin ısrarına rağmen AB üyesi ülkelerin ilgili makamlarının Ankara’ya açık ve aydınlatıcı bilgi vermediği, bazı ülkelerin Türkiye’nin taleplerini işleme koymadığı öne sürüldü. Sağlıklı bilgi akışı olmadığı ve Schengen üyesi ülkeler arasında pasaportsuz seyahat edilebildiği için kimin hangi ülkede olduğunun tespitinde zorluk yaşandığı vurgulandı. FETÖ’nün ABD ve birçok Avrupa ülkesi bürokrasisinde hâlâ etkinliği olduğu için kimin sığınma talebinde bulunduğu veya sığınma taleplerinin hangilerinin kabul edildiğine dair sağlıklı bir bilgi yok.

Yetkililer, Almanya’ya sığınanlardan birinin daha önce ABD’de ortaya çıkan NATO’da görevli tuğgeneral Mehmet Yalınalp olduğunu değerlendiriyor. Yalınalp’in Almanya’ya iltica başvurusu yapıp, kabul edileceğine dair mesaj aldıktan sonra Frankfurt’a gitmiş olabileceği de düşünülüyor. Diğer generalin de Güneydoğu Avrupa Tugayı’nda (SEEBRİG) görevli ve bir süre Yunanistan’da olduğu bilgisi alınan tuğgeneral Numan Yediyıldız olabileceği belirtiliyor. Bir yetkili, “Almanya’da, Yunanistan’da çok sayıdalar. İspanya’da da olduklarına dair bazı istihbarat bilgilerimiz var” dedi. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
nejdet - 1 yıl önce
ulen bunlara türkiyenin verdiği emek haram olsun nankör köpekler