"Akademisyenlerin sorununa çözüm ayakkabı kutularında"

Türk-Eğitim Sen Sivas Şube Başkanı Nuri Eryıldız, akademisyenlerin 2014 bütçesinde unutulduğunu ve enflasyon farkı haklarının da gasp edildiğini iddia ederek, ihtiyaç duyulan kaynağın ayakkabı kutularında mevcut olduğunu savundu.

25 Aralık 2013 Çarşamba 18:48

Türk-Eğitim Sen Sivas Şube Başkanı Nuri Eryıldız, akademisyenlerin 2014 bütçesinde unutulduğunu ve enflasyon farkı haklarının da gasp edildiğini iddia ederek, ihtiyaç duyulan kaynağın ayakkabı kutularında mevcut olduğunu savundu.

Eryıldız yaptığı açıklamada, “Akademisyenlerimizin üniversitelerin en önemli aktörleri, eğitimin uygulayıcısı olduğunu düşündüğümüzde, onlara ne yazık ki gereken değerin verilmediğini üzülerek görmekteyiz.” dedi. Cumhuriyet Üniversitesi Rektörlük binası önünde toplanan grup adına konuşan Türk-Eğitim-Sen Şube Başkanı Eryıldız, “Eşit işe eşit ücret sağladığı iddia edilen 666 sayılı KHK düzenlemesinde unutulan eğitim öğretim camiası, ülkenin en düşük maaş alan kesimlerinden biri haline getirilmiştir. Ağır ekonomik şartlar altında ezilen akademisyenlerimiz, toplu sözleşme masasında da yok sayılmış, ekonomik kayıplarının telafisine yönelik en küçük bir iyileştirme yapılmamıştır. Ücretlerin düşüklüğü nedeniyle genç beyinlerimiz ya daha yüksek getirili mesleklere yönelmekte ya da yurt dışı üniversitelere beyin göçü yaşanmaktadır.” şeklinde konuştu.

Türkiye’de akademisyenlerin maaşının Hindistan, Güney Afrika, Suudi Arabistan, Nijerya, Arjantin, Brezilya, Kolombiya gibi ülkelerin dahi gerisinde kaldığını savunan Eryıldız şöyle devam etti: "Bu koşullarda ülkemizde en kıdemli profesör 4 bin 729 TL, doçent 3 bin 376 TL, yardımcı doçent 2 bin 706 TL, araştırma görevlisi ve okutman da 2 bin 395 TL maaş almaktadır. Hal böyleyken imzalanan toplu sözleşme sonucunda, üniversite çalışanlarımızın 2014 ve 2015 yılları da çalınmış, umutları yerle bir edilmiştir. Ülkenin siyasi, ekonomik, kültürel, entelektüel bütün sorunlarına çözüm üretmeye çalışan akademisyenlerimiz, toplu sözleşme sonunda bir de 2014 yılı boyunca alacakları 123 TL zamla nasıl geçinecekleri sorununa çözüm bulmak zorunda bırakılmıştır. Bu ülkeyi daha ileri taşıyacak ve geleceğimizi inşa edecek olan akademisyenlerin bütün sorunlarının çözümü için ihtiyaç duyulan kaynak, ayakkabı kutularında fazlasıyla mevcuttur." CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×