Aile içi problemlerin temelinde iletişimsizlik yatıyor

Uzman Psikolog, Efkan Yeşildağ, evliliğin kavgasız ve çatışma olmadan yürümesi için en temel şartın paylaşmak olduğunu belirtti.

Aile içi problemlerin temelinde iletişimsizlik yatıyor
14 Aralık 2013 Cumartesi 17:58

Uzman Psikolog, Efkan Yeşildağ, evliliğin kavgasız ve çatışma olmadan yürümesi için en temel şartın paylaşmak olduğunu belirtti. Efkan Yeşildağ, aile içinde çatışmanın temel sebeplerinden birinin de kadın ve erkeğin birbirleriyle fazla konuşmaması, dertlerini, sıkıntılarını ve sevinçlerini doğru bir üslupla birbirleriyle paylaşmaması olduğunu söyledi.

    Konya’nın Beyşehir ilçesinde faaliyet gösteren Beyşehir Sanayiciler ve İşadamları Derneği (BEYSİAD) ve Beyşehir Sabah Dershanesi, ‘Aile içi iletişim ve problemlerde çözüm yolları’ adlı konferans düzenledi. Konferans’a Beyşehir Belediye Başkanı İzzet Taşçı, Beysiad Başkanı Atila Almaz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Taşdelen, Beyşehir Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Abdullah Yılmaz ve Beyşehir halkı katıldı. Çevik Düğün Salonunda gerçekleşen programda; Uzm. Psk. Dan. Efkan Yeşildağ da seminere katılanlara verdiği bilgilerle ideal bir aile içi iletişimin yollarını anlattı.

    Eşlerin kendilerini sürekli geliştirmeleri gerektiğini kaydeden Efkan Yeşildağ, kadın ve erkeğin birbirlerine saygı duyması, değer vermesi ile ailecek nitelikli zaman geçirilmesinin aile içinde çatışmaları minimum seviyeye indirmesi gerektiğini ifade etti.

    Çocuk yetiştirme konusunda yapılan yanlışlar ile ilgili olarak ise Yeşildağ, “Rahatına çok düşkün bir nesil yetiştiriyoruz. Kendimiz aç açık kalıyor, ancak çocuklarımızı aç açık bırakmıyoruz. Bu şekilde yetişmiş olan nesiller yarın evlendiklerinde bekliyor ki yine birileri bu işleri yapsın. Daha sonra geçinemedik ayrılmak istiyoruz diyorlar. Çocuklarımıza iyilik değil kötülük yapıyoruz. Çocuklarımızla rahatı değil hayatı paylaşmalıyız. Ailecek yaşadığımız sıkıntıları çocuklarımızla uygun bir dille paylaşmalıyız. Hep hatasız çocuk bekliyoruz. Kendimizin hatalarını görmüyoruz. Hata yapmak kötü bir şey değildir. Çocuklarımız hata yapma korkusu ile iş yapamaz oluyorlar. Hata yapmayan değil hatasından dersler çıkaran çocuklar yetiştirmeliyiz. Çocuğun, kendi problemlerini kendisinin çözmesi sağlanmalı.” şeklinde konuştu.

    "ÇOCUĞUNUZA ONU SEVDİĞİNİZİ HER FIRSATTA SÖYLEYİN"

    Aile içerisindeki bireylerin rolünü de tanımlayan Yeşildağ, annenin görevinin sevgi ve şefkat olduğunu, babanın ise ailede otoriter ve güçlü olması gerektiğini söyledi. Yeşildağ, çocukların kendilerine özgüven duyması ve sorumluk sahibi olması için ebeveynlerin onlara güvenmesi ve sürekli sorumluk vermesi gerektiği belirtti.

Özellikle annelerin çocuklarına mutlaka sevdiğini söylemesi gerektiğini ve bunu karşılıklı değil içgüdüsel olarak çocuğuna hissettirmesi gerektiğini ifade eden Yeşildağ, “Aksi halde çocuğunuz hiçbir zaman sevgiye doymayacak ve ömrü boyunca etrafındaki bireylerde bunu arayacak. Aradığını bulamayınca da bunalıma girmeye mahkum kalacak. Her çocuk, anne ve babasıyla baş başa vakit geçirmekten hoşlanır. Çünkü bu, onun kendisini sizin yanınızda özel ve değerli hissetmesini sağlayacaktır. Eşinize ve çocuklarınızı özel vakit ayırın” dedi.
CİHAN

Aile içi problemlerin temelinde iletişimsizlik yatıyor


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×