Aile hekimlerine mesai dışında çalışma zorunluluğuna tepki

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Genel Sekreteri Beyazıt İlhan, aile hekimlerine acil servislerde çalışma zorunluluğu getirilmesinin ardından, görev yaptıkları aile sağlığı ve toplum sağlığı merkezlerinde mesai dışında da çalışma zorunluluğu...

Aile hekimlerine mesai dışında çalışma zorunluluğuna tepki
19 Haziran 2014 Perşembe 16:28

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Genel Sekreteri Beyazıt İlhan, aile hekimlerine acil servislerde çalışma zorunluluğu getirilmesinin ardından, görev yaptıkları aile sağlığı ve toplum sağlığı merkezlerinde mesai dışında da çalışma zorunluluğu getirilmesini eleştirdi.

Beyazıt İlhan, konuyla ilgili yazılı açıklama yaparak, “Meclis'te Plan Bütçe Komisyonu’nda görüşülen torba tasarı içine aile hekimlerine ve toplum sağlığı merkezi hekimlerine çalıştıkları yerde de mesai dışı çalışma zorunluluğu konuyor. Yani aile hekimleri artık sadece mesai sonrası hastanelerin acil servislerinde ya da 112 ambulanslarında değil, aynı zamanda aile sağlığı merkezlerinde de mesai sonrası çalışmaya zorlanıyorlar. Bu, doktorlara inanılmaz bir iş yükü getiriyor. Dinlenme hakları ellerinden alınıyor, çalışma koşulları iyice zorlaştırılıyor. Bu şekilde verilen sağlık hizmeti ciddi biçimde aksamalara neden olacaktır. İtirazlarımızı dile getiriyoruz. Maddenin yasalaşmaması için fiili mücadelemizi sürdüreceğiz. Tek isteğimiz yurttaşlara nitelikli sağlık hizmeti verilmesi ve sağlık çalışanlarının dinlenebilmesi, kendilerine zaman ayırabilmeleri.” dedi.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×