Aile hekimlerinden 'ayda 320 saati aşacak nöbet' tepkisi

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Girginer, TBMM Sağlık ve Plan-Bütçe komisyonlarında kabul edilen yasa tasarısıyla getirilen nöbet uygulaması ile aile hekimliği uygulamasının bitirilme noktasına...

Aile hekimlerinden 'ayda 320 saati aşacak nöbet' tepkisi
01 Temmuz 2014 Salı 12:53

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Girginer, TBMM Sağlık ve Plan-Bütçe komisyonlarında kabul edilen yasa tasarısıyla getirilen nöbet uygulaması ile aile hekimliği uygulamasının bitirilme noktasına geldiğini açıkladı. Anayasal dinlenme haklarının görmezden gelindiğini belirten Girginer, “Getirilmek istenen, adli nöbetler, defin nöbetleri, acil nöbetleri, Aile Sağlı Merkezleri ve Toplum Sağlığı Merkezleri nöbetleriyle ayda 320 saati aşabilecek bir çalışma şeklini kabul etmiyoruz. Aile Hekimliği Uygulamasındaki sorunları düzeltmenizden vazgeçtik; bari artık Aile Hekimliği Uygulamasına zarar vermeyin. ‘Nöbet’ adı altında getirmeye çalıştığınız 2. basamak sağlık hizmetlerindeki çarpıklığı düzeltme çabalarınıza biz alet olmayacağız. Getirilmeye çalışılan adı ne olursa olsun, yeri nerde olursa olsun nöbet angaryasını kabul etmiyoruz.” diye konuştu.

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Yönetim Kurulu, ‘Aile Hekimliği Uygulaması Hakkında Hazırlanan Değişiklikler’ ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Yönetim Kurulu adına açıklamayı yapan AHEF Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Girginer, Aile Hekimliği uygulamasının sona erdirilmesine izin vermeyeceklerini söyledi. Sağlıkta dönüşümün en önemli ayağı olan aile hekimliği uygulaması, aile hekimlerini hastanelerde nöbetçi hekim dolgusu olarak kullanılmak istendiğini belirten Girginer, “En son TBMM Sağlık ve Plan-Bütçe Komisyonlarında kabul edilen yasa tasarısıyla, aile hekimlerine Aile Sağlığı Merkezleri (ASM) ve Toplum Sağlığı Merkezleri’nde (TSM) nöbet uygulamasının getirilmek istenmesiyle, bitirilme noktasına gelmiştir.” Dedi.

Her yıl hastane acil servislerine yapılan 90 milyon acil başvuru için gerekli ve gerçekçi önlemlerin alınmadığını kaydeden Girginer, “Bu önlemleri alamayanlar, vatandaşlarımıza sorumluluk veremeyenler, başarısız yönetim anlayışlarını gözden geçirmek yerine, bu başarısızlıklarını aile hekimleri vasıtasıyla kapatma yolunu tercih etmişlerdir. Bunun için aile hekimlerini hastanelerin acil servislerinde nöbet için görevlendirmişler, bu görev ifa edilmeyince şimdi de ASM ve TSM’lerde nöbet görevi verilmek istenmektedir.İkinci basamağın başarısızlıklarını, başarılı olan birinci basamağın üzerine yıkılmasına izin vermeyeceğiz.” şeklinde konuştu.

2005 yılında Düzce’de pilot uygulama olarak başlayan aile hekimliğinin 13 Aralık 2010’da tüm ülkeyi kapsayacak şekilde yaygınlaştırıldığını vurgulayan Girginer, “Aile hekimi bireyin sağlık durumunu korumakla yükümlüdür. Yani aile hekimlerinin en öncelikli amacı koruyucu hekimliktir. Uygulamaya geçildikten sonra aile hekimlerinin özverili ve sorumluluk içinde yaptığı çalışmalar sayesinde ülke sağlık göstergeleri olumlu yönde değişmiş, anne ve bebek ölüm hızlarında ciddi oranda düşüşler kaydedilmiştir. Bu azalan oranlar bizim için çok büyük önem taşımaktadır. Türkiye’de aile hekimliği sayesinde artık anneler bebekler ölmüyor, daha sağlıklı bir nesiller yetişiyor.” dedi.

GELİŞMİŞ ÜLKELERDEKİ MESLEKTAŞLARIMIZDAN 4 KAT DAHA FAZLA ÇALIŞTIK

Türkiye’de aile hekimliği uygulaması ile aşılama konusunun ciddiyetle izlendiğini, her bireyin aile hekimi tarafından yakından takip edildiğini anlatan Girginer, “Aile hekimliği uygulaması öncesinde 2000 yılında aşılama oranları yüzde 80’ler seviyesinde iken aile hekimliği uygulaması ile aşılama oranları yüzde 97’lere kadar ulaşmıştır. Türkiye, aile hekimliğiyle, aşılama oranlarında yakaladığı başarılarla dünyada örnek ülkelerden biri haline gelmiştir. 2011 yılı verilerine baktığımızda Türkiye de ki aşılama oranının yüzde 97 olduğu, Avrupa da aşılama oranının ise yüzde 94 seviyelerinde kaldığı görülmüştür. Bütün bu koruyucu sağlık hizmetlerinin yanında aile hekimleri kolay ulaşabilir hekimler olarak, halkımıza tedavi edici sağlık hizmetlerini her zaman kaliteli olarak sunmaktadırlar.” Açıklamasında bulundu.

Ülke genelinde başarıya ulaşan Aile Hekimliği Uygulamasını temelden sarsarak, Aile Sağlığı Çalışanlarına yeni angaryalar getirilmeye çalışılmasını kınadıklarını hatırlatan Girginer şunları söyledi: “Bu ana kadar yaptığımız çalışmalar ile Türkiye’nin sağlık göstergelerini gelişmiş ülkelerden ileriye taşıdık. Bunu yaparken gelişmiş ülkelerdeki meslektaşlarımızdan 4 kat daha fazla çalıştık. Bu ülkeye tarihinde görülmemiş kalitede aile sağlığı merkezleri kazandırdık.Bizler bu ülkeye hizmet eden ‘Onurlu Türk Hekimleri’yiz. Biz işimizi yapmak istiyoruz. Bizi artık ailenin parçası olarak gören hastalarımıza uluslararası yasalarla belirlenmiş çalışma saatleri içinde, hizmet etmek istiyoruz. Angaryalarla boğuşmak istemiyoruz. Anayasal dinlenme hakkımız görmezden gelinerek getirilmek istenen, adli nöbetler, defin nöbetleri, acil nöbetleri, ASM ve TSM nöbetleriyle ayda 320 saati aşabilecek bir çalışma şeklini kabul etmiyoruz. Aile Hekimliği Uygulamasındaki sorunları düzeltmenizden vazgeçtik; bari artık Aile Hekimliği Uygulamasına zarar vermeyin. ‘Nöbet’ adı altında getirmeye çalıştığınız 2. basamak sağlık hizmetlerindeki çarpıklığı düzeltme çabalarınıza biz alet olmayacağız. Getirilmeye çalışılan adı ne olursa olsun, yeri nerde olursa olsun nöbet angaryasını kabul etmiyoruz. Biz bu ülkeye hak ettiği kalitede aile hekimliği hizmetleri vermeye devam edeceğiz. Biz aile sağlığı çalışanları olarak görevimizi yapmaya devam edeceğiz. Siz engellemeye çalışsanız da.”

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×