Agos yöneticisi Danzikyan'a tehdit

Ermenistan'ın Karabağ'a yönelik uygulamalarını protesto etmek için Agos gazetesi önünde basın açıklaması yaptıkları sırada Genel Yayın Yönetmeni Yetvart Danzikyan'a yönelik "hakaret" ve "tehdit" suçunu işledikleri iddiasıyla yargılanan iki sanığın beraatine karar verildi

Agos yöneticisi Danzikyan'a tehdit
18 Kasım 2016 Cuma 12:25

Ermenistan'ın Karabağ'a yönelik uygulamalarını protesto etmek için Agos gazetesi önünde basın açıklaması yaptıkları sırada gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Yetvart Danzikyan'a yönelik "hakaret" ve "tehdit" suçunu işledikleri iddiasıyla yargılanan iki sanık, suçun unsurları oluşmadığı gerekçesiyle beraat etti.

İstanbul 62. Asliye Ceza Mahkemesindeki ikinci duruşmaya, sanıklar Ercan Urçar ve Bilal Gökçeyurt katıldı. Müşteki Yedvart Danzikyan da duruşmada hazır bulundu.

Duruşmada beyanı sorulan müşteki Danzikyan, şikayetçi olduğunu ve davaya müdahil olmak istediğini belirterek, "Sanıkların da içinde bulunduğu grup, Agos gazetesinin merkez binasının önüne bina kapalıyken siyah çelenk koymuşlar. Üzerinde de kendi örgütlerinin ismi vardı. Biz bunu sabah gelince gördük. Ben genel yayın yönetmeniyim. Daha sonra bu çelenk koyma faaliyetini Facebook üzerinden sanıkların paylaştığını gördük." dedi.

Facebook'tan hakaret ve tehditlerde bulunulduğunu görünce şikayetçi olduğunu anlatan Danzikyan, "Hrant Dink öldürülmeden önce, 'Bir gece ansızın geliriz' diyerek toplantılar yapılmıştı. Sonra da Hrant Dink'in başına gelen malumdur. Bu nedenle bu durumu biz tehdit olarak algıladık. Ve hepimiz tedirgin olduk, şikayetçiyiz, sanıklar cezalandırılsın." ifadesini kullandı.

Söz alan sanıklardan Bilal Gökçeyurt ise, müştekiyi tanımadığını, gazetenin önüne MTP (Milliyetçi Türkiye Partisi) ve Turan Ocakları adı yazılmış iki çelenk bıraktıklarını anlatarak, "Biz kanunlara göre kurulmuş siyasi partiyiz, örgüt kelimesini de kabul etmiyoruz. Facebook üzerindeki paylaşımları ben yapmadım. Kimin yaptığını da bilmiyorum. Bu hesap Turan Ocakları İstanbul şubesine aittir. Beraatimi istiyorum." şeklinde konuştu.

Facebook hesabının kendisine ait olmadığını öne süren sanık Ercan Uçar da basın açıklaması metnini genel başkanları Ahmet Yılmaz'ın hazırladığını ve olayla kendisinin bir ilgisinin bulunmadığını söyledi. Uçar, beraatini talep etti.

Davaya ilişkin kararını açıklayan mahkeme, "hakaret" ve "tehdit" suçlarından, suç unsuru oluşmadığı gerekçesiyle sanıkların beraatlerine hükmetti.

İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, müşteki Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Yetvart Danzikyan'ın, Ermenistan devleti yönetimi üzerinde doğrudan ya da dolaylı olarak herhangi bir etkisi bulunmadığı halde Ermenistan devletinin Karabağ bölgesinde uyguladığı vahşet derecesindeki uygulamalardan sorumlu tutulduğu belirtilerek, sanıklar Bilal Gökçeyurt ve Ercan Urçar'ın Şişli'deki Agos gazetesi önünde basın bildirisi adı altında açıklama yaptıkları ifade ediliyordu.

Sanıkların açıklamasında, Ermenistan devletinin Karabağ bölgesindeki uygulamalarından Danzikyan'ın yayın yönetmenliğini yaptığı gazetenin sorumlu tutulduğu, geçmiş dönemlerde öldürülen Hrant Dink’i anımsatarak, "Bir gece ansızın Agos gazetesine gelebiliriz" dediklerine de dikkati çekiliyordu.

Basın açıklamasındaki konuşma metnini aynı gün internet sayfasında da yayınlandığı kaydedilen iddianamede, sanıkların "hakaret" suçundan 3 aydan 2 yıla, "tehdit" suçundan da 6 aydan 2 yıla kadar olmak üzere 9 aydan dörder yıla kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyordu.


Etiketler; #Agos gazetesi

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×