Afşin’de kütüphanesiz okul kalmayacak

Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde hazırlanan ve yürütülen 'SODES'le Kütüphanesiz Okul Kalmasın Projesi' hayata geçti.

Afşin’de kütüphanesiz okul kalmayacak
03 Nisan 2014 Perşembe 12:53

Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde hazırlanan ve yürütülen 'SODES'le Kütüphanesiz Okul Kalmasın Projesi' hayata geçti. İlçe genelinde kütüphanesiz veya eksik kitabı bulunan 15 okul için uygulanan proje kapsamında kitaplar alınarak okullara teslim edildi.

Proje hakkında açıklama yapan Proje Koordinatörü Adem Türkkan, "Okuma alışkanlığı, insanların özellikle çocukların zihinsel, duygusal ve sosyal gelişiminde oldukça önemlidir. Sağlıklı olduğu takdirde okuma alışkanlığı, çocuğun hayal gücünü geliştiriyor, dil gelişimini doğrudan etkiliyor ve kendini ifade etmesinde ona destek oluyor. Ayrıca düzenli ve planlı olmayı öğretiyor. Yine insan için en etkili öğrenme yolu okumaktır. Okuyarak yetişmiş bir toplum başarılı ve güçlü olacaktır. İnsan beyni okuyarak beslenir ve güçlenir. Okuyan insanların farklı bakış açıları oluşmaya başlar, kelime dağarcıkları yükselir. Bilgi edinme istekleri artar. Kitap aynen bir pusula gibi insana yol gösterir. Kitap okuyanlar genel kültür bakımından da üst seviyelerdedir. Okuyan insanlar dünyayı ve olayları farklı bakış açılarıyla değerlendirebilirler. Konuşurken ya da yazarken fazla zorlanmazlar. Çünkü kelime hazneleri çok geniştir. Bu kapsamda projemizle öncelikle ilçemizde taşımalı eğitim yapan okullarımızdaki öğrencilerimizin hedef kitlemiz olduğu SODES'le Kütüphanesiz Okul Kalmasın Projesi'ni hazırladık. Projemiz Doğaka ve Kalkınma Bakanlığı tarafından yürütülmeye uygun görüldü. Projemizin faaliyetleri hedef ve amaçlarına uygun bir şekilde yürütülmeye devam etmektedir." dedi.

Kitap teslim töreninde proje hakkında açıklama yapan Afşin İlçe Milli Eğitim Müdürü Yasin Fırat da şunları söyledi: "Afşin İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak yerel ve ulusal anlamda destek çağrısına çıkan proje duyurularını titizlikle takip etmekteyiz. 2012 yılında öğrencilerimizin Seviye Belirleme Sınavlarına (SBS) hazırlandığı ve kitap doküman desteği sağlandığı SODES'le Öğrenciler Etütte Projesi'ni hazırlayıp başarılı bir şekilde yürüttük. Projemiz sonunda öğrencilerimizin SBS başarılarında artış olduğu gözlemlenmiş ve sınav sonuçlarına yansımıştır."

2013 yılında okullarda kütüphane eksiği ihtiyacı olduğunu düşündüklerini belirten Fırat, ilçedeki okullara modern bir kütüphane için bu projeye gerek görüldüğünü belirtti. Fırat, şu bilgileri verdi: "Özellikle köy ve kasaba okullarını tespit edip kütüphane ve kitap eksiği olan 15 okulumuza kitap alıp, kitaplık ve sandalye-masa yaptırıp öğrenci, öğretmen ve velilerimize kitap okuma alışkanlığı kazandırdık. Projemiz taşıma merkezi olan 15 okulumuzda uygulanmıştır. Projemizle 15 okulumuzda oluşturulan kütüphanelere toplam 7200 kitap, 40 adet kitaplık, 150 adet sandalye, 30 adet masa alınmış ve ilgili okullarımıza teslim edilmiştir. Projemiz 15 okulumuzda yaklaşık 5000 öğrencimizle birlikte 300 öğretmen ve okul idaresine ayrıca öğrencilerimizin velilerine hitap etmektedir. Kütüphane oluşturulması projemizin 31 Mart- 6 Nisan tarihleri arasında kutlanan Kütüphane Haftası'nda faaliyete geçmesi bizim için ayrıca sevindirici olmuştur."

Kitap teslim törenine İlçe Milli Eğitim Müdürü Yasin Fırat, Şube Müdürü Abdulvahap Hınç, Şube Müdürü Feyyaz Solak ve okul müdürleri katıldı. CİHAN

Afşin’de kütüphanesiz okul kalmayacak


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×