Adalet Bakanı Bozdağ: Henüz Bitmedi

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, darbe girişimiyle ilgili gözaltı ve tutuklamaların devam ettiğin, henüz bitmediğini söyledi

Adalet Bakanı Bozdağ: Henüz Bitmedi
26 Temmuz 2016 Salı 16:03

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) mensup ve darbe girişiminde bulunanların üstlerinden çıkan 1 dolarlarla ilgili, "Bana gelen bazı bilgiler var, 'şu olabilir' diye ama onun aksi bilgiler de çıkabilir. Onun için şu anda o bilgiyi de paylaşmak istemem. Soruşturma sonucunda bu net olarak ortaya çıkacaktır. Ama FETÖ'nün içerisinde bu 1 doların önemli bir fonksiyon olduğunda şüphe yok." dedi.

Bozdağ, A Haber'de katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Fetullahçı Terör Örgütü'ne mensup yakalananların üzerinden 1 dolar çıktığı hatırlatılarak, altındakinin ne olduğunun sorulması üzerine Bozdağ, bunun incelendiğini, dolarlar üzerinde birtakım harflerin bulunduğunu söyledi.

Bozdağ, bu paraların "okunmuş dolarlar" olduğunun söylendiğini belirterek, şöyle dedi:
"Din, bunların hiçbirisine izin vermiyor. Onların anlayışına göre bunun ne olduğu esasında delillerin analizi sırasında ortaya çıkacaktır. Çünkü savcılar, soruşturma sırasında, 'Bu nedir, ne anlama gelir, ne için taşıyor, onlar arasında bir hiyerarşiyi mi gösteriyor, acaba onları birbirine tanıtan bir kimlik mi?' şeklinde sorular soruyor. Onların içerisinde acaba FETÖ'nün içerisindeki pozisyonunu gösteren bir kimlik mi yoksa bu darbe teşebbüsü sırasında Fetullah Gülen, gaz vermek ve motive etmek için mi onlara bunları gönderdi?" ifadelerini kullandı.

Fetullah Gülen'in videodan yaptığı konuşmalarda, sürekli kendisine bağlı olanları motive eden açıklamalar yaptığını hatırlatan Bozdağ, hepsinin soruşturmada ortaya çıkacağını, kesin bir şey söyleme imkanının bulunmadığını aktardı.

Kendisine gelen bazı bilgilerin olduğuna işaret eden Bozdağ, "Onun aksi bilgiler de çıkabilir. Onun için şu anda o bilgiyi de paylaşmak istemem. Soruşturma sonucunda bu net olarak ortaya çıkacaktır. Ama FETÖ'nün içerisinde bu 1 doların önemli bir fonksiyon olduğunda şüphe yok." değerlendirmesinde bulundu.

"HYSK'NIN TAKDİRİDİR"

Bakan Bozdağ, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu'nun yerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili İrfan Fidan'ın getirilmesinin, darbe girişimi sonrası sürecin bir gereksinimi olup olmadığına ilişkin soru üzerine, Salihoğlu'nun başarılı bir başsavcı, iyi bir hukukçu olduğunu söyledi.

Salihoğlu'nun, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına atandığı günden beri millete başarıyla hizmet ettiğini belirten Bozdağ, İstanbul Bölge Başsavcılığına getirilen Salihoğlu'na bugüne kadar yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkürlerini iletti.

Bozdağ, HSYK 1. Dairesinin yeni bir başsavcı ataması yaptığını ve İrfan Fidan'ın bu göreve uygun görüldüğünü anımsatarak, "İrfan Fidan Bey, zaten İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekiliydi, o da iyi bir hukukçu. Onun da başarılı olacağına inanıyorum. Bunun altında herhangi bir şey aramaya gerek yok. HSYK 1. Dairesinin takdiridir, her ikisi için de hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

TARİHİ BİR ADIM

Bütün devlet birimlerinde bir temizliğin söz konusu olduğu, yüksek yargıda devam eden operasyonlarda son gözaltı ve tutuklu sayısı ile firarda bulunanların sorulması üzerine Bakan Bozdağ, şöyle dedi:

"Rakamlar üzerinde durmak istemiyorum, buradaki ana amacı rakam kaybettiriyor. Bir hakim, mensup olduğu örgütün talimatları doğrultusunda dosyaya bakıyor, taraflar hakkında karar veriyorsa 'eminlik' vasfını taşıyabilir mi? Herkes tarafsız bir hakim tarafından dosyasının okunmasını, yargılamasının yapılmasını ve kararın verilmesini ister. Şu anda Türkiye'de gerçekleşen bu darbe teşebbüsünden sonra herhangi bir vatandaş, yargıda FETÖ mensubu olduğunu bildiği bir hakim veya savcıya güvenip, onun verdiği karara itimat edebilir mi? Esasında yargıyı, 'Fetullah Gülen'in yargısı' olmaktan çıkarmak için atılmış tarihi adımdır. Sonucu elbette göreceğiz, bu bir süreçtir, bu yargımızı güçlendirecek adımdır."

Bozdağ, "15 Temmuz gecesi ve 16 Temmuz sabahı Ankara'yı bombalayan helikopter ve uçakların pilotların durumuyla ilgili de "Şu anda epey gözaltı var, bu pilotların bir kısmı Diyarbakır'dan kalkıp buraya geliyor, bir kısmı İncirlik'ten kalkıyor. Bunlarla ilgili çok sayıda gözaltılar, tutuklamalar var. Henüz bir detay verme durumunda değilim ama pilotlarla ilgili çok sayıda gözaltı ve tutuklama devam ediyor. Henüz hepsi bitmedi, bir kısmı daha devam ediyor." sözlerine yer verdi.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×