8 Mart Neden Dünya Kadınlar Günüdür?

8 Mart 1857'de Amerika'da daha iyi çalışma şartları için grev yapan 129 kadın işçi yanarak can verince, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilan edildi.

8 Mart Neden Dünya Kadınlar Günüdür?
08 Mart 2015 Pazar 13:12

8 Mart Dünya Kadınlar Günü yahut Dünya Emekçi Kadınlar Günü, Birleşmiş Milletler nedeni ile tanımlanmış uluslararası bir gündür. Kadınların politik ve sosyal bilincinin geliştirilmesi, ekonomik, politik ve sosyal başarılarının kutlanması amaçlanıyor. Yani 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, eşinize çiçek alarak geçiştirebileceğiniz bir gün değil.

Birleşmiş Milletler, 1975 yılını Dünya Kadınlar Yılı ilan etmişti. Örgüt, 16 Aralık 1977 tarihinde ise, 8 Mart tarihinin bütün kadınları için Dünya Kadınlar Günü şekilde kutlanmasını kararlaştırdı.

129 KADIN İŞÇİ FABRİKADA YANARAK ÖLDÜ

Her şey 8 Mart 1857 tarihindeki bir grevle başladı. ABD 'nin New York kentinde 40 bin dokuma işçisi bir tekstil fabrikasında bir araya gelerek, daha iyi emek şartları istemiyle greve başlamıştı. Ancak polis işçilere saldırdı ve işçileri fabrikaya kilitledi. Kilitli vaziyetteki fabrikada yangın çıktı, işçiler fabrika önünde kurulan barikatlar yüzünden kaçmayı başaramadı. Olay sonrasında 129 hanım işçi yanarak can verdi. İşçilerin cenaze törenine ise 100 binden çok insan katıldı.

CLARA ZETKIN'İN ÖNERİSİ

Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 26 – 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka'nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) 8 Mart tarihinin 'Dünya Kadınlar Günü' şekilde kutlanması önerisini getirdi. Zetkin'in bu önerisi oybirliğiyle kabul edildi.

SAVAŞ YILLARINDA KUTLANMASI YASAKLANDI

Birinci ve İkinci Dünya Savaşı yılları içerisinde birtakım devletlerde kutlanması yasaklanan Dünya Kadınlar Günü, 60'lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri'nde de kutlanmaya başladı. Ardından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, bütün dünyada daha canlı bir biçimde gündeme geldi.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart'ın Dünya Kadınlar Günü şekilde kutlanmasını kabul etti. Birleşmiş Milletler'in sitesinde günün tarihine ait bölümde, kutlamanın New York'ta ölen işçilerin anısına yapıldığı ise yazılmamıştır.

TÜRKİYE'DE 8 MART: 1921'DEN BERİ EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ

Türkiye'de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kere 1921 yılında kutlandı. O senelerde 'Emekçi Kadınlar Günü' şekilde kutlanan bu ciddi gün, 1975'ten itibaren daha yaygın şekilde kutlandı ve sokağa taşındı. Türkiye'nin, 'Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı' programından etkilenmesi sonucu, 1975 yılında Türkiye 1975 Kadın Yılı kongresi düzenlendi. 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi'nden sonra ise, Türkiye'de dört sene süreyle 8 Mart'ta herhangi bir tebrik yapılmadı. 1984'ten itibaren Türkiye'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü her yıl, muhtelif hanım örgütleri nedeni ile kutlanmaya başlandı.

Kaynak: HABERLER.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×