3 muhtardan karara tepki

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde oy pusulalarına muhtar adayı yerine muhtar yazıldığı gerekçesiyle İl Seçim Kurulu tarafından muhtarlıkları düşürülen muhtarlar, karara tepki gösterdi.

3 muhtardan karara tepki
09 Nisan 2014 Çarşamba 11:18

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde oy pusulalarına muhtar adayı yerine muhtar yazıldığı gerekçesiyle İl Seçim Kurulu tarafından muhtarlıkları düşürülen muhtarlar, karara tepki gösterdi.

Muhtarlar yaptıkları ortak açıklamada, "Devletine ve onun kanun ve kurallarına bağlı sadık birer vatandaşlar olarak, tarafımıza yapılan bu haksızlığın müracaat ettiğimiz Yüksek Seçim Kurulunca düzeltilebileceğine olan inancımızı belirtiyoruz." dedi.

Kirmanlı Mahallesi Muhtar adayı Nurettin Yaman, Süleymanlar Mahallesi Muhtar adayı Hüyesin Soyarslan ile Uzunmehmet Mahallesi Muhtar adayı Seyfettin Yaman, konuya ilişkin ortak bir basın açıklaması yaparak karara tepkili olduklarını belirtti. 3 muhtarın yaptığı ortak yazılı açıklamada "Bizler Kdz. Ereğli İlçesinde Uzun Mehmet, Süleymanlar ve Kirmanlı Mahallesi muhtarları ve 30 Mart seçimlerinde tekrar muhtar adayları olarak kamuoyunun doğru bilgilenmesi açısından aşağıdaki açıklamayı gerekli görmekteyiz. Bizler, öteden beri devletimizin yasa ve yönetmeliklerine harfiyen uyan, bir bakıma kamu görevlileriyiz. Muhtarlık görevimizi yaparken 30 Mart seçimlerinde gelen istekler üzerine tekrar aday olduk. Seçim çalışmalarımıza çok önceden başlayıp ilgili yasaların emrettiği tüm şartları yerine getirdik. Bu sırada ilçe seçim kurulu yetkililerine birkaç kez danışarak oy pusulalarımızın örneğini hazırladık. Oy pusulası taslağında yazılan "… Mahallesi muhtarı" ibaresinde hiçbir sakınca olmadığını sözlü olarak ifade eden yetkililerin onayı sonucu, bastırdığımız oy pusulalarını seçim günü dağıttık. Seçim sonuçlarına göre Uzun Mehmet Mahallesi muhtarı adayı Seyfettin Yaman, geçerli oyların yüzde 65’İni, diğer muhtar adaylarından Süleymanlar mahallesi muhtar adayı Hüseyin Soyarslan yüzde 62, Kirmanlı Mahallesi Muhtar Adayı Nurettin Yaman ise geçerli oyların yüzde 57'sini alarak halkın teveccühü ve özgür iradeleri sonucu muhtar seçilmişlerdir. Hal böyleyken rakiplerimiz, oy pusulalarına 'muhtar adayı' ya da 'muhtar' ibaresi yerine, 'muhtarı' yazdığımız ve bunun seçmeni etkilediği iddiası ile önce ilçe seçim kuruluna başvurmuşlar ve itirazlarına ret cevabı verilmiştir. Ardından il seçim kuruluna aynı gerekçe ile müracaat eden diğer adayların itirazları burada kabul edilmiş, kazanan adaylar değil arkasından daha az oy alarak ikinci gelen adayları muhtar olarak ilan edilmiştir. Ortada bir hukuksuzluk ve halkın iradesini yok sayma durumu vardır. Zira, Yüksek seçim Kurulu Başkanlığının 19 no’lu kararının sonuç bölümündeki 6-b) maddesine göre; “oy pusulası üzerine ‘Muhtar’ veya ‘Muhtar Adayı’ ile ‘Üye Adayı’, ‘İhtiyar Meclisi üyesi’ veya ‘İhtiyar Heyeti Üyesi’ yazılabileceğine” 07/01/2014 tarihinde karar verilmiştir. Kararda da açıkça görüldüğü gibi “Adayı” ibaresi şart koşulmamaktadır. Kaldı ki ilçe seçim kurulu da onay vermiştir. Hal böyle iken, bazı basın-yayın organlarında iddia edildiği gibi 'mahallesi muhtar adayı' ibaresi yerine “muhtar” yazıldığı için değil, yerel yetkililere birkaç kez danışarak ve sorarak 'muhtarı' yazıldığı için kazandığımız seçimleri kaybetme gibi bir haksızlıkla karşı karşıya kalmaktayız."
CİHAN

3 muhtardan karara tepki


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×