3. DOESEF İzmir Özel Fatih Kolejinde başlıyor

Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan Türkiye Liselerarası Proje Yarışması İzmir Özel Fatih Koleji'nde başlıyor.

3. DOESEF İzmir Özel Fatih Kolejinde başlıyor
07 Nisan 2014 Pazartesi 15:38

Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan Türkiye Liselerarası Proje Yarışması İzmir Özel Fatih Koleji'nde başlıyor. Doğanata Eğitim ve Kültür Vakfı, İzmir Üniversitesi ve İzmir Özel Fatih Koleji tarafından düzenlenen kısa adı DOESEF olan “Doğanata Education Science Energy Engineering Fair” İzmir Özel Fatih Koleji’nde gerçekleşecek.

Geçen yıl merhum işadamı, hukukçu ve duayen eğitimci Necdet Doğanata anısına yapılan DOESEF yarışmasında bu yıl İzmir teması işlenecek. Açılış ve kapanış törenlerinde gerçekleştirilecek sürpriz gösterilerde bu yıl İzmir vurgulanacak. İzmir’in simgeleri ve İzmirlilerin gelenekleri sahnelenecek. Türkiye’nin dört bir yanından ve yurtdışından gelecek misafirlere İzmir tanıtılacak.

Konuyla ilgili İzmir Özel Fatih Koleji’nde düzenlenen toplantıya İzmir Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı ve Doğanata Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ali Rıza Doğanata, İzmir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kayhan Erciyeş, İzmir Özel Fatih Koleji Liseler Müdürü Ayşegül Sabuncu, İzmir Özel Fatih Anaokulu, İlkokul ve Orta Okul Müdürü Muzaffer Özkan, DOESEF Koordinatörü, İzmir Özel Fatih Koleji Projelerden Sorumlu Müdür Yardımcısı Ümit Karademir, Ürdün ve Azerbaycan’dan yarışmaya katılan öğrenciler ve basın mensupları katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Ali Rıza Doğanata refah düzeyinde artış olması için inovasyonun şart olduğunu dile getirerek "Eğer milli gelirimizde ilave sıçramalar yapmak istiyorsak, Dünya’da teknolojiye, inovasyona damgamızı vurmak istiyorsak, yapmamız gereken gençlerimize 21. Yüzyılın gerektirdiği bilgi, beceri ve donanımlarla donatmak ve onları çok iyi yetiştirmek. Bilgiyi üreten ve geliştirenler daha ileri gidiyor."

İzmir Kalkınma Ajansı’nın da üyesi olduğunu ifade eden Doğanata, "Burada uzun vadeli stratejiler belirleniyor. Bunların içinde en öne çıkan İzmir’in bir eğitim ve bilim şehri olması. Bu çok güzel bir stratejin ve yapılan analizlerle ortaya çıkıyor. Biz, İzmir Üniversitesi, Doğanata Eğitim Kurumları ve Doğanata Eğitim Vakfı olarak da bu konuda çalışıyoruz. DOESEF’in uluslararası bir şekle dönüşüyor olması bu alanda da önemli bir fayda ortaya çıkaracaktır. DOESEF’in bu konularda ne tür katkılarda bulunabileceği malum. İzmir’de de bu boyutta başka bir yarışma yok sanıyorum. İzmir’de DOESEF gibi yarışmaların da artması lazım." dedi.

41 ilden 450 projenin başvurduğunu ve 27 ilden 106 projenin 9-12 Nisan Tarihleri arasında İzmir Özel Fatih Koleji’nde yarışacağını belirten DOESEF Proje Koordinatörü Ümit Karademir de, "DOESEF profesyonel olarak gerçekleştirilen bilim platformu ve bilimselliğin ön planda tutulduğu, etik ilkelerle çalışan dünya çapında bir organizasyondur." dedi. CİHAN

3. DOESEF İzmir Özel Fatih Kolejinde başlıyor


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×