15 Temmuz mağdurları valiliklere başvurdu

15 Temmuz darbe girişimi sırasında mağdur olan, yakınlarını kaybeden, yaralanan veya maddi zarara uğrayan vatandaşlar, valiliklere başvurmaya başladı.

15 Temmuz mağdurları valiliklere başvurdu
04 Ağustos 2016 Perşembe 11:28

Başarısız darbe girişimi sırasında yakınlarını kaybeden, yaralanan ya da maddi zarara uğrayan vatandaşlardan ilk etapta 649'u, Ankara Valiliğine başvurdu.

Darbe girişiminde yakınlarını kaybettikleri, yaralandıkları ya da maddi zarara uğradıkları için mağdur olan vatandaşlar, kendilerine tanınan haklardan yararlanmak amacıyla valiliklere başvurmaya başladı.

Ankara Valiliğinden edinilen bilgiye göre, bu kapsamda ilk etapta 649 vatandaş, kaymakamlıklar üzerinden valiliğe başvuruda bulundu. Bunlar, 15 Temmuz mağdurlarından yapılan ilk başvurular olma özelliğini taşıyor.

Başvuruların 490'ı Çankaya, 107'si Yenimahalle ve 52'si Gölbaşı ilçelerinden yapıldı.

Vatandaşların komisyonlara başvurması gerekiyor

FETÖ'nün darbe girişimi sırasında yakınlarını kaybeden ve ağır yaralanan vatandaşların, şehitlik, gazilik haklarından yararlanabilmesi için kaymakamlıklar üzerinden valilikler bünyesindeki zarar tespit komisyonlarına başvurmaları gerekiyor.

Şehit vatandaşların kanuni mirasçıları ile gaziler veya vekilleri, olayın yaşandığı yerdeki kaymakamlıklara müracaat edecek. Kaymakamlıklarda işlemleri tamamlanan dosyalar, valiliklere gönderilecek. Başvurular, valilikler bünyesindeki zarar tespit komisyonları tarafından karara bağlanacak.

Askeri araçlar nedeniyle malları zarar gören vatandaşların da maddi kayıplarının giderilmesi için kaymakamlıklar yerine doğrudan valiliklere başvurmaları istendi.

Mağdur vatandaşların, başvuru yaparken dosyalarında bulundurmaları zorunlu belgeler şöyle:
"İlgili kaymakamlıklardan temin edilecek olay yeri tespit tutanağı, vukuatlı nüfus kayıt örneği, varsa ifade tutanakları, sağlık kuruluşlarınca düzenlenen ilk müdahale raporları ve ilk kayıt belgeleri, yaralanmalarda kaç gün iş ve gücünden geri kaldığını gösterir rapor, sakatlanmalarda tam teşekküllü hastaneden alınan sağlık kurulu raporu, olaylar esnasında şehit olanların muayene veya otopsi raporu, veraset ilamı ile yine ilgili kaymakamlıklardan temin edilen müracaat dilekçesi."
İncelemeler sonucu durumu komisyonlarca karara bağlanacak vatandaşlar, ödenecek tazminatın yanı sıra maaş bağlanması, kamuda iki istihdam hakkı, faizsiz konut kredisi, ücretsiz ulaşım gibi şehit yakınları ve gazilere sağlanan tüm haklardan faydalanabilecek.

Maddi zarara uğradığı tespit edilen vatandaşların da zararları karşılanacak.
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×