banner379

TSK: Helikopter füzeyle düşürülmüş olabilir

Genelkurmay Başkanlığı, Hakkari Çukurca'da düşen uçağın füzeyle düşürüldüğünü doğruladı.

TSK: Helikopter füzeyle düşürülmüş olabilir
19 Mayıs 2016 Perşembe 09:16

Hakkari'nin Çukurca ilçesinde bir üs bölgesine düzenlenen saldırı sırasında yardıma giden helikopterin düşmesiyle ilgili açıklama geldi. Genelkurmay Başkanlığı, düşen uçağın füzeyle düşürüldüğünü doğruladı. Açıklamada, "Helikopterler görevlerini icra ederken; bir helikopterin, terörist unsurların yerden açtığı ateş sonucu muhtemelen yerden havaya atılan ve cinsi henüz belirlenemeyen, füze olabileceği değerlendirilen bir hava savunma silahı ile vurularak düşürülmüş olabileceği kanaatine varılmıştır." denildi. Olaydan sonra PKK tarafından bazı internet sitelerinde yayınlanan görüntülerde, helikopterin füzeyle düşürüldüğü görülüyordu. Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada bu görüntüler doğrulanmış oldu. 

Genelkurmay Başkanlığı resmi internet sitesinden yapılan açıklamada şöyle denildi: 13 Mayıs 2016 tarihinde, Hakkâri ili Çukurca/Çığlı 2136 Rakımlı Tepe Üs Bölgesine bölücü terör örgütü mensubu teröristler tarafından bir saldırı gerçekleştirilmiştir. Teröristlerin etkisiz hale getirilmesi maksadıyla;
- Saldırı esnasında başka bir bölgede görev yapmakta olan Hava Kuvvetlerine ait iki adet F-16 uçağı çatışma bölgesine sevk edilmiş, görülen ve bilinen hedefler ateş altına alınmış,
- İnsansız Hava Araçları ve takviye birlikler bölgeye gönderilmiş,
- Başka bir görevin icrası için bölgede bulunan iki taarruz helikopteri, birliklerimize ateş desteği sağlamak maksadıyla çatışma bölgesine sevk edilmiştir.

Helikopterler görevlerini icra ederken; bir helikopterin, terörist unsurların yerden açtığı ateş sonucu muhtemelen yerden havaya atılan ve cinsi henüz belirlenemeyen, füze olabileceği değerlendirilen bir hava savunma silahı ile vurularak düşürülmüş olabileceği kanaatine varılmıştır.

Meydana gelen olayla ilgili ayrıntılı inceleme ve tetkik faaliyetine uluslararası sertifikasyona sahip yetkili mercilerce devam edilmektedir.

Saldırıda ikisi pilot sekiz kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 13 kahraman silah arkadaşımız yaralanmış, 13 bölücü terör örgütü mensubu terörist etkisiz hale getirilmiş, bölücü terör örgütüne ait bir Doçka Uçaksavar mevzii ve silahı imha edilmiştir.

Şehit olan kahraman silah arkadaşlarımıza Allah’tan rahmet ve kederli ailelerine tekrar başsağlığı diliyoruz.

 


Etiketler; #çukurca

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×