Özgür Gündem destekçilerinin davaları birleştirildi

PKK'ya yakınlığıyla bilinen Özgür Gündem'e destek verenlerin 'terör propagandası davaları' birleştirildi

Özgür Gündem destekçilerinin davaları birleştirildi
01 Temmuz 2016 Cuma 17:50

Özgür Gündem gazetesinin genel yayın yönetmenliğini üstlendikleri tarihteki yayınlarla terör örgütü PKK'nın propagandasını yaptıkları iddiasıyla gazeteci Erol Önderoğlu, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Şebnem Korur ve yazar Ahmet Aziz Nesin ile ilgili davaların birleştirilmesine karar verildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Eşref Durmuş, Özgür Gündem gazetesinde 18 ve 30 Mayıs ile 7 Haziran'da yer alan haberlerin içeriklerinde ''terör örgütü propagandası'' yapıldığı gerekçesiyle yürüttüğü soruşturma kapsamında, hazırladığı iddianameleri İstanbul 13. ve İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemelerine gönderdi.

Mahkemeler, dayanışma amacıyla gazetenin bir günlük genel yayın yönetmenliğini üstlenen Önderoğlu, Korur, Nesin ile sorumlu yazı işleri müdürü İnan Kızılkaya'nın 2 yıldan 14 yıl altışar aya kadar hapisle cezalandırılmasının talep edildiği iddianamelerin kabulüne karar verdi.
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, dün, tutuklu sanıklar Önderoğlu ve Korur'un, suçların vasıf ve mahiyeti, öngörülen cezaların alt sınırı, tüm delillerin toplanmış olması, tutuklulukta geçirdiği süre ve kaçma şüphesinin bulunmaması gerekçeleriyle tahliye edilmesini karara bağladı. Ahmet Aziz Nesin ile ilgili iddianameyi kabul eden İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti ise, tutuklu sanığın aynı gerekçelerle tahliyesini kararlaştırdı.

Mahkeme heyeti ayrıca dosyanın, aralarındaki hukuki ve fiili bağ nedeniyle İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki dava dosyasıyla birleştirilmesine hükmetti. Sanıklar Önderoğlu, Korur, Nesin ve gazetenin sorumlu yazı işleri müdürü İnan Kızılkaya, 8 Kasım'da ilk kez hakim karşısına çıkacak.

20 HAZİRAN'DA TUTUKLANMIŞLARDI

Soruşturmayı yürüten savcılık, Özgür Gündem gazetesiyle dayanışma amacıyla gazetenin bir günlük genel yayın yönetmenliğini üstlendikleri tarihte yapılan yayınlarla terör örgütü PKK'nın propagandasını yaptıkları iddiasıyla açtığı soruşturma kapsamında 20 Haziran'da gazeteci Erol Önderoğlu, Ahmet Nesin, Şebnem Korur, Cengiz Boysay, Kemal Can, İhsan Eliaçık ve Beyza Üstün'ün ifadesini almıştı.

Önderoğlu, Nesin ve Korur'u, tutuklama istemiyle mahkemeye sevk eden savcılık, Boysay, Can, Eliaçık ve Üstün'ü serbest bırakmıştı. Korur, Nesin ve Önderoğlu, çıkarıldıkları mahkemece ''terör örgütü propagandası yapmak" suçundan tutuklanmıştı.

Korur ve Önderoğlu ile tutuklanan yazar Ahmet Nesin hakkında iki ayrı iddianame hazırlanmış, gazetenin sorumlu yazı işleri müdürü İnan Kızılkaya ise gazetenin tüm haberlerinden sorumlu olduğu gerekçesiyle bu iddianamelerde ortak şüpheli olarak yer almıştı.

Ahmet Nesin'in iddianamesi İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesine, Korur ve Önderoğlu hakkında düzenlenen iddianame ise İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmişti.

İddianamelerde, şüphelilerin, "suç işlemeye alenen tahrik etmek", "suç ve suçluyu övme", "terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından 2 yıldan 14 yıl altışar aya kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

Korur ve Önderoğlu, iddianamenin kabulüne karar veren İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince dün, Nesin de İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesince bugün tahliye edilmişti.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×