Haşim Kılıç: Yargı şimdi temizleniyor

Anayasa Başkanı Haşim Kılıç, 2010 yılında yapılan anayasa değişikliğiyle yargının başka güçlerin kontrolüne geçtiğini ancak şimdilerde temizlenmeye başladığını söyledi. Kılıç, Anayasa Mahkemesi'nin Ergenekon ve Balyoz davalarıyla büyük risk aldığını ifade etti

Haşim Kılıç: Yargı şimdi temizleniyor
06 Nisan 2016 Çarşamba 10:11

 

Eski Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Haşim Kılıç, “2010 yılında yapılan anayasa değişikliği, yargının bağımsızlık günü olarak nitelendirilmişti ama maalesef kurtulamadık. Daha önce başkasının işgalinde olan yargı, 2010 yılından sonra başkasının işgali altına girdi. O şimdi temizlenmeye başlandı” dedi.

Gaziantep’te dün Bir Düşünce Grubu tarafından düzenlenen gecede konuşan Kılıç şunları söyledi: Yargının siyasal amaçlar için kullanılmaması gerekiyor. Bence 2010 yılı makas değiştirdiği bir yıldır. 2010 yılında yapılan anayasa değişikliği de bu makasın nedenidir. Özellikle askeri vesayetin ortadan kaldırılması, yargı vesayetinin ortadan kaldırılmasını çözebilseydik bugün farklı noktalarda olabilecektik. 2010’da yapılan anayasa değişikliği, yargının bağımsızlık günü olarak nitelendirilmişti ama maalesef kurtulamadık. Daha önce başkasının işgalinde olan yargı, 2010 yılından sonra başkasının işgali altına girdi. O şimdi temizlenmeye başlandı. Şimdi de başka bir vesayetin altındayız. Yargıyı ayağa kaldıramazsak hiçbir yere varamayız. Bu yargının adam edilmesi, daha doğrusu bağımsız ve tarafsız hale getirilmesi lazım.

Söz konusu dönemde acı günler yaşandı. Biz bunların bir bölümünü çözmeye çalıştık. Bir keresinde Genelkurmay başkanını mahkemeye kadar getiriyorlar. Bu işin sorumlusu vardır. Sorumlusu da komuta mekanizmasıdır. Garip yüzbaşı, albaydan ne istiyorsun, hepsini aynı çuvala dolduruyorsun. Anayasa Mahkemesi buna bakıp ‘çok ciddi hak ihlali vardır’ diyerek bu insanların tahliye olmasını sağladı. Ergenekon, Balyoz davaları, içerideki milletvekillerinin durumunda Anayasa Mahkemesi risk alarak ülkenin rahatlamasına ve barış ikliminin doğmasına sebep olan davranışı sergiledi.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×