Türkiye ile AB anlaştı, mülteci dönüşü başlıyor

Türkiye ile AB arasındaki görüşmelerde anlaşma sağlandığı, Türk tarafının bütün önerilerinin kabul edildiği; Türkiye'nin de iki üç gün içinde mültecileri geri almaya başlayacağı belirtiliyor

Türkiye ile AB anlaştı, mülteci dönüşü başlıyor
18 Mart 2016 Cuma 16:12

Son Haberler Logo

Belçika'nın başkenti Brüksel'de devam eden AB-Türkiye Zirvesi'nde bazı konularda mutabakata varıldığı iddia edildi. Anlaşmaya göre Türkiye sığınmacıları 2-3 gün içinde geri almaya başlayacak.

NTV'nin haberine göre Brüksel'de AB-Türkiye Zirvesi'nde bazı konularda mutabakata varıldığı iddia edildi.

ANLAŞMA NELERİ KAPSIYOR ?

AB kaynaklarına göre üzerinde uzlaşıya varılan konular şunlar: 33 nolu başlık haziranda müzakereye açılacak. Türkiye'nin projelerine bir hafta içinde finansman sağlanacak. Türkiye sığınmacıları 2-3 günde geri almaya başlayacak. Vize serbestisi için kriterler nisan sonuna kadar tamamlanacak.

AB ile Türkiye Zirvesi'nde varılan mutabakatı Kıbrıs Rum Kesimi'nin de kabul ettiği belirtildi.

33 NO'LU BAŞLIK AÇILIYOR

AB ve Türkiye arasında işbirliğinin güçlendirilmesi ve sığınmacı krizinin çözümü için yürütülen görüşmelerde, Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecinde bir faslın açılmasını da içeren yeni bir teklif hazırlandı.

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, Brüksel'deki AB Zirvesi kapsamında Başbakan Ahmet Davutoğlu'yla yaptığı görüşmenin ardından yeni bir teklif hazırlayarak, 28 AB üyesi ülkenin liderlerinin onayına sundu.

Bir AB yetkilisinden edinilen bilgiye göre, üyelik müzakerelerinin yeniden canlandırılması amacıyla "Mali ve Bütçesel Hükümler" başlıklı 33 nolu fasıl, 30 Haziran'da sona erecek Hollanda'nın AB dönem başkanlığı sırasında açılacak.

Teklifte, kaçak göçle mücadele amacıyla Türkiye'nin Yunan adalarından sığınmacıları geri almaya başlayacağı tarih de belirlendi. 20 Mart'tan sonra Türkiye'den Yunan adalarına geçen sığınmacıların Türkiye'ye geri gönderilmesi söz konusu olacak. Geri göndermeler, yasal sürecin ardından başlayacak.

Metne göre, AB'nin Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılar yapacağı 3 milyar avroluk yardımın kullanılması hızlandırılacak. Bu kapsamda paranın harcanacağı projeler bir hafta içerisinde belirlenecek.

GÜNEY KIBRIS DA KABUL ETTİ

Öte yandan AB'den bir diplomat, Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis'in, Avrupa Birliği ile Türkiye arasında üzerinde uzlaşılan göçmen anlaşmasının son taslağını kabul ettiğini AB üyesi ülkelerin liderlerine bildirdiğini söyledi.

Anastasiadis daha önce Türkiye'nin Kıbrıs Rum Yönetimi'ni tanımaması halinde anlaşmayı veto edeceğini söylemişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×