Türkiye bir değil iki kez sınır dışı etmiş

Türkiye, Brüksel saldırganlarını bir değil iki kez sınır dışı etmiş

Türkiye bir değil iki kez sınır dışı etmiş
24 Mart 2016 Perşembe 14:48

 

Türkiye'nin Temmuz 2015'te sınır dışı ettiği Brüksel saldırganı İbrahim El Bakravi(Bakraoui )'yi bir değil iki kez sınır dışı ettiği ortaya çıktı. 

Reuters'a konuşan üst düzey Türk yetkili, Bakraoui'nin ikinci defa Türkiye'ye giriş yaptığını ve Ağustos 2015'te tekrar sınır dışı edildiğini açıkladı.

Diğer bir Türk yetkili ise Bakraoui'nin ilk olarak "yabancı savaşçı olduğuna dair polis şüphesi" nedeniyle Temmuz ayında sınır dışı edildiğini belirtirken, Türkiye'de suç işlemediği için yapılan işlemi "idari kararla sınır dışı" olarak niteledi.

Brahim el Bakraoui, önceki gün Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlenen terör saldırılarında kendini patlatan intihar bombacılarından biri. Brüksel Havalimanı'nda kendini havaya uçuran Brahim el Bakraoui'nin kardeşi Khalid el Bakraoui de kentteki bir metro istasyonunda intihar saldırısı düzenlemişti. Terör örgütü IŞİD'in üstlendiği saldırılarda üç bombacı dahil, 34 kişi hayatını kaybetmişti.

İLK OLARAK HOLLANDA'YA SINIR DIŞI EDİLMİŞTİ

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, El Bakraoui geçen haziran ayında Gaziantep’te yakalanarak temmuz ayında, idari kararla kendi talebi doğrultusunda Hollanda’ya sınır dışı edildi. Türkiye’nin El Bakraoui’nin yabancı terörist savaşçı olduğu yolundaki uyarısını birer notayla hem Hollanda’ya hem de Belçika’ya bildirmiş olduğu da kaydedildi.

Hürriyet’in istihbarat kaynaklarından edindiği bilgiye göre Bakraoui kardeşler, 2013’te yasal yollardan Türkiye’ye giriş yaptı. Kardeşlerin, Suriye’ye geçtiği ve IŞİD kamplarına katıldıkları öğrenildi. IŞİD’in Kasım 2015 tarihindeki Paris saldırısından sonra Türkiye, AB’yi tekrar Bakraoui kardeşler konusunda uyardı.

Kaynak: Hürriyet


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×