İtalya yıllar sonra bir kez daha PKK'dan yana

En son 1998 yılında Öcalan krizi sırasında PKK'dan yana tavır takınarak Türkiye'ye gelmek istemeyen İtalya, son dönemlerde terör olaylarının artması üzerine yine benzer bir karara imza attı. İtalyan voleybol takımlarından Cucine Lube Civitanova takımı, terör olayları nedeniyle Türkiye'ye gelmek istemediğini Avruba Voleybol Konfederasyonu'na bildirdi

İtalya yıllar sonra bir kez daha PKK'dan yana
21 Mart 2016 Pazartesi 16:06

Son dönemdeki terör olaylarını bahane eden İtalya'nın Cucine Lube Civitanova takımı, çarşamba günü Ankara'da Halkbank ile oynayacağı Erkekler Şampiyonlar Ligi maçının tarafsız sahaya alınması için Avrupa Voleybol Konfederasyonu'na (CEV) başvurdu.

Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Özkan Mutlugil, Habertürk'e yaptığı açıklamada, müracaat yazısının kendilerine ulaştığını belirterek, "İtalyan kulübü, CEV'e başvurarak maçın tarafsız sahada oynanmasını istemiş. Bu yazı cumartesi günü elimize ulaştı. Bizim federasyon olarak duruşumuz bellidir. Ankara, dünyanın tüm başkentleri kadar güvenlidir. Kendilerine her türlü güvenceyi verdik. Bu isteği yerine getirmek teröre prim vermek olur. Emniyet yetkilileriyle de konuştuk. Bize her türlü güvenlik önleminin alınacağına dair garanti verdiler. Bunları CEV'e de ilettik" ifadelerini kullandı.

SON KARARI CEV VERECEK

Maçın tarihi ve yeri daha önceden belirlendiği için son kararı CEV'in vereceğini belirten Mutlugil, "Şu anda alınan resmi bir karar olmadığı için maç planlandığı gibi oynanmak zorunda. Eğer rakip gelmezse ceza alır ve turu Halkbank geçer. Ancak CEV'in maçın oynanacağı yeri değiştirme veya maçı erteleme yetkisi var. Biz gerekli yanıtı ve güvenlik konusunda alınacak tedbileri kendilerine ilettik. Bundan sonrası beklemek olacak" diye konuştu.

ÖCALAN YAKALANDIĞINDA DA BUNU YAPMIŞLARDI

İtalyanlar daha önce de 2 defa terör olaylarını bahane ederek Türkiye'de oynayacakları iki maçı erteletmişti.

1998 yılında İtalya ile yaşanan Abdullah Öcalan krizi sonrasında Juventus Kulübü, Galatasaray ile İstanbul'da oynaması gereken maça gitmek istemediğini açıklamış; karşılaşma Türkiye'nin garanti vermesi üzerine bir hafta ertelenmiş ve olağanüstü güvenlik koşulları altında yapılmıştı.

25 Kasım 2003'te yine Juventus'un İstanbul'da Galatasaray ile oynaması gereken Şampiyonlar Ligi maçı, İtalyan ekibinin İstanbul'a gelmek istememesi nedeniyle 2 Aralık tarihine ertelenmişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×