İsveç'ten Türkiye'nin AB üyeliğine destek

İsveç Dışişleri Bakanı, Türkiye'nin AB üyeliğini desteklemeye devam edeceklerini açıkladı

İsveç'ten Türkiye'nin AB üyeliğine destek
06 Ağustos 2016 Cumartesi 12:51

Darbe girişiminden sonra Türkiye'ye karşı AB ülkeleri içinden yapılan açıklamaların aksine İsveç'ten destetk geldi. İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström Türkiye ile dialogun sürdürülmesi gerektiğini, İsveç'in Türkiye'nin AB üyeliğini desteklemeye devam ettiğini bildirdi.

Expressen gazetesine röportaj veren Wallström, İsveç'in eskiden beri Türkiye'nin AB üyeliğini desteklediğini hatırlattı.

"Türkiye'ye ambargo ve yaptırım uygulanması yerine diyalog çerçevesinde hareket edilmesi gerekir.'' ifadesini kullanan Wallström, yaptırımların bir sonuç getireceğine inanmadığını belirtti.

Avusturya Başbakanı Christian Kern'in, "Türkiye'nin AB üyelik görüşmelerinin sonlandırılması için bir diyalog başlatacağına" yönelik söylemine karşı çıkan Wallström, ''Türkiye'nin AB üyeliğini desteklemeye devam ediyoruz. Türkiye ile AB arasında diyaloğun sürdürülmesinden yanayız." değerlendirmesinde bulundu.

AB ile Türkiye arasında sığınmacı anlaşmasına da değinen Wallström, anlaşmanın devam etmesi gerektiğini vurgulayarak, her iki tarafından yeniden bir araya gelerek anlaşmayı devam ettirilmesi için verilen sözlerin yerine getirilmesini istedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×