Fransa nükleerde süreyi uzatıyor

Enerji ve Çevre Bakanı Royal, nükleer enerji santrallerinin kullanım sürelerinin 50 yıla çıkartılmasına onay vermeye hazır olduğunu bildirdi

Fransa nükleerde süreyi uzatıyor
28 Şubat 2016 Pazar 19:05

Fransa Enerji ve Çevre Bakanı Segolene Royal, ülkedeki nükleer enerji santrallerinin kullanım sürelerinin 40 yıldan 50 yıla çıkartılmasına onay vermeye hazır olduğunu bildirdi.

France 3 televizyon kanalına konuşan Royal, "Nükleer Enerji Güvenlik Ajansı’nın da olumlu görüş belirtmesi halinde, nükleer enerji santrallerinin kullanım süresinin 10 yıl daha uzatılmasına onay vermeye hazırım" diye konuştu.

Royal, bu kararın, ülkenin yenilenebilir enerji kaynaklarını geliştirme ve elektrik üretiminden nükleer enerji kaynaklarının payının yüzde 75’den yüzde 50’ye düşürülmesi ile ilgili geçen yıl kabul edilen yasaya uygun olarak yürürlüğe sokulacağını ifade etti.

Enerji ve Çevre Bakanı Royal’in bu açıklamasına, Yeşiller Partisi Genel Sekreteri David Cormand sosyal paylaşım sitesinden yaptığı açıklamada "Ekoloji artık sona erdi" diyerek tepki gösterdi.

Fransa’daki 56 reaktör, ülkenin elektrik ihtiyacının yüzde 75’ini karşılıyor. Bu santrallerin yarısından fazlası, 2020 yılına kadar 40 yıllık normal kullanım sürelerini doldurmuş olacak.
Fransa’daki nükleer enerji santralleri işleten EDF şirketinin, bu santralleri 2025 yılına kadar modernleştirmek için 55 milyar avroya ihtiyaç duyacağı tahmin ediliyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×