Başkonsoloslar İstiklal Caddesi'nde yürüdü

19 ülkenin İstanbul başkonsolosları, belediye başkanları ve AK Parti İstanbul İl Başkanıyla İstiklâl Caddesi'nde teröre karşı yürüdü

Başkonsoloslar İstiklal Caddesi'nde yürüdü
22 Mart 2016 Salı 17:51

19 ülkenin başkonsoloslarıyla Beyoğlu, Fatih, Esenler belediye başkanları ve AK Parti İstanbul İl Başkanı, İstiklâl Caddesi'nde yürüyerek teröre karşı tepkilerini ortaya koydu. Konsoloslar ve belediye başkanları Galatasaray Meydanı'nda önce saldırının gerçekleştiği noktaya karanfil bıraktı.

Belçika'nın İstanbul Başkonsolosu Henri Marc Jose Vantieghem da "Türk insanından aldığım destek, birlik ve beraberlik mesajları için öncelikle çok teşekkür ediyorum. Bugün burada olmamın sebebi Beyoğlu'daki saldırıyla ilgilidir. Birçok farklı milletten vatandaş hayatını kaybetti. Böyle yerler çok kozmopolit olduğu için vuruyorlar. Bunun için birlik ve beraberlik içinde savaşmamız gerekiyor" dedi.

ABD İstanbul Başkonsolosu Charles Frederick Hunter ise Türkiye ve Belçika’ya geçmiş olsun dileklerinde bulundu. "Bütün ülkelerin beraber hareket etmesi lazım. Hem Türkiye'nin hem de Belçika'nın başı sağolsun" diye konuştu.

İstiklâl Caddesi'ndeki terör saldırısında üç vatandaşlarını kaybettiklerini hatırlatan İsrail İstanbul Başkonsolosu Shai Shabati Cohen de şunları kaydetti:

"Buradaki Türk makamlarına çok teşekkür ediyoruz. Hem hayatlarını kaybeden İsrail vatandaşları, hem de yaralananlar için her türlü kolaylığı sağladılar. İş birliği yapmaya devam etmeliyiz. Bu patlamanın yaşandığı ve çiçeklerimizi koyacağımız noktadaki saldırı umarım bizim ve herkes için son terör saldırısı olur."

Açıklamaların ardından ABD Başkonsolosu Hunter, İsrail Başkonsolosu Cohen, Belçika Başkonsolosu Vantieghem, Hollanda Başkonsolosu Robert Schuddeboom, Avusturya Başkonsolosu Christine Wendi, İtalya Başkonsolosu Federica Ferrari Bravo, Fransa Başkonsolosu Muriel Myriam Domenach, Yunanistan Başkonsolosu Evangelos Sekeris, İngiltere Başkonsolosu Robert Leigh Turner, Malta Cumhuriyeti Başkonsolosu Franklin Aquılına, Kore Cumhuriyeti Yardımcı Konsolosu Hyun-Sik Cho, İsveç Yardımcı Konsolosu Renee Johansson, Kuveyt Başkonsolosu Muhammed El Muhammed, İsviçre Başkonsolosu Monika Caroline Schmutz Kirgöz ve Brezilya Yardımcı Konsolosu Jose Wilson Moreira, Arjantin Yardımcı Başkonsolosu Alicia Barone, Panama Başkonsolosu Andres Gregorio Nunez Sanchez, Hırvatistan Başkonsolosu Ana Knezevic Kruc, Makedonya Başkonsolosu Zerrin Abaz, Katar Başkonsolosu Halit Hamad El-Sulaiti ile Beyoğlu Belediye Başkanı Demircan, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu ile AK Parti İl Başkanı Temurci ve çok sayıda turizmci İstiklâl Caddesi'nden Belçika Başkonsolosluğuna yürüdü. Ardından başkonsoloslar, Belçika İstanbul Başkonsolosluğunu ziyaret etti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×