Zekeriya Yapıcıoğlu kimdir, nerelidir? Hüda Par ittifaka katılıyor mu?

Zekeriya Yapıcıoğlu'nun kim ve nereli olduğu soruları merakla sorulurken, partisinin herhangi bir ittifakta yer alıp almayacağı konusundaki meraklı sorular da cevap arıyor. Yapıcıoğlu, en son Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşme sonrası açıklama yapmıştı.

Google Haberlere Abone ol
Zekeriya Yapıcıoğlu kimdir, nerelidir?

Zekeriya Yapıcıoğlu kimdir, nerelidir, mesleği nedir gibi sorular merakla sorulurken, genel başkanı olduğu partinin ittifaklarda yer alıp almayacağı da merak ediliyor. Doğu ve Güneydoğu'da örgütlenen partinin tabanı en çok hangi partiye yakın duruyor, yöneticileri ittifaklar konusunda ne düşünüyor? Zekeriya Yapıcıoğlu, en son Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmeden sonra bir basın açıklaması yaparak bu konudaki düşüncelerini kamuoyuyla paylaşmıştı. Peki, Zekeriya Yapıcıoğlu kimdir, nerelidir? Hüda Par ittifaka katılıyor mu?

ZEKERİYA YAPICIOĞLU KİMDİR?

HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcığlu aslen Batmanlı'dır.

Yapıcıoğlu 1966 yılında Batman'da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini burada tamamladı.

Zekeriya Yapıcıoğlu, 1988 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu.

1990-2012 yılları arasında avukatlık yapan Yapıcıoğlu, partimiz HÜDA PAR’ın kurucuları arasında yerini aldı.

Zekeriya Yapıcıoğlu, 30 Haziran 2013'te Ankara'da yapılan 1. Olağan Büyük Kongre'de Genel Başkanlığa seçildi.

Haziran 2015 seçimlerine Diyarbakır'dan bağımsız aday olarak giren Yapıcıoğlu, daha sonra partimiz HÜDA PAR’ın 15 Mayıs 2016 tarihinde yaptığı, 2. Olağan Kongresinde tekrar Genel Başkanlığa seçildi.

Yapıcıoğlu, Genel Başkanlık görevinden 21 Mayıs 2018'de Diyarbakır'dan bağımsız aday olabilmek için istifa etti. Genel Başkan Vekili olarak 4’üncü Olağan Büyük Kongremize kadar görev alan Yapıcıoğlu, evli ve beş çocuk babasıdır.

HÜDA PAR HANGİ İTTİFAKA KATILIR?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu ile görüştü.

AK Parti Genel Merkezindeki görüşmede HÜDA PAR Genel Başkanvekili İshak Sağlam ve Genel Sekreter Şehzade Demir de hazır bulundu.

Basına kapalı yapılan görüşme, yaklaşık 1 saat sürdü.

HÜDA PAR Genel Başkanı Yapıcıoğlu, AK Parti Genel Merkezinden ayrılırken gazetecilerin görüşmeye ilişkin sorularını yanıtladı.

Zekeriya Yapıcıoğlu, "Bir ittifaka dahil olabiliriz." sözlerinin hatırlatılması ve bu görüşmenin bir ittifak görüşmesi olup olmadığının sorulması üzerine, bugün detaylı bir açıklama yapamayacağını söyledi.

Zekeriya Yapıcıoğlu kimdir, nerelidir Hüda Par ittifaka katılıyor mu
Zekeriya Yapıcıoğlu kimdir, nerelidir Hüda Par ittifaka katılıyor mu

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile daha önce de görüştüklerini hatırlatan Yapıcıoğlu, "Diğer partilerin genel başkanlarıyla da görüşmemiz oldu. Görüşmelerimiz sürecek. Biraz daha sabretmeniz gerekecek. Konular netleşince, mevzular inşallah sizler aracılığıyla kamuoyuyla da paylaşılacaktır. Birkaç başlığımız vardı. Evet, konuştuk. Seçimler de bu başlıklardan bir tanesiydi." diye konuştu.

"Teklif gelirse ittifakın içerisinde yer alabiliriz demiştiniz." denilmesi üzerine Yapıcıoğu, birden fazla teklifin bulunduğunu aktardı.

"Bugün teklif geldi mi?" sorusuna Zekeriya Yapıcıoğlu, "Biraz daha sabır. Evet, konuştuğumuz konulardan bir tanesi de seçimlerdi. Görüşmelerimiz sürecek. Netleşince, bir karar aşamasına gelince bunu paylaşacağız. Gizli saklı iş yapmayacağız." dedi.

HÜDA PAR Genel Başkanı Yapıcıoğlu, "Seçim tarihi de konuşulmaya başlandı, karar aşamasına ne zaman gelirsiniz? Nasıl bir takvim işler?" sorularına karşılık, seçim tarihinin henüz netleşmediğini dile getirerek, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Öyle anlaşılıyor ki seçim tarihi de yoğun bir şekilde konuşuluyor. Ne zaman seçim tarihi netleşir? Bu konuda bugünden bir şey söylemek mümkün değil ama görünen o ki seçim tarihinin netleşmesine çok uzun bir zaman kalmadı. Muhtemelen ocak veya şubat ayı içerisinde en geç seçim tarihinin netleşmesi gerekiyor. Zaten zaman kalmadı. Çünkü YSK'nin hazırlık yapabilmesi için üç ay gibi bir zamana ihtiyacı var. İhtimal ki bu ay içerisinde, belki bir ihtimal şubat ayı içerisinde tarih netleşir. Seçim tarihi netleşince kuvvetli ihtimal bizim de kararımız netleşir. O zaman paylaşırız."

"Hangi ittifaka kendinizi yakın görüyorsunuz?" sorusuna Yapıcıoğlu, "Bakacağız. Zaman gösterecek." karşılığını verdi.

Zekeriya Yapıcıoğlu, "Millet İttifakı'ndan da bir teklif var mı?" sorusu üzerine, "Detaylara şimdi girmeyeyim. Görüşmelerimiz devam ediyor. Eğer takip ederseniz kimlerle, hangi partilerle görüştüğümüzü ya da bundan sonra kimlerle görüşeceğimizi net bir şekilde görürsünüz." ifadesini kullandı.

HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, bir başka soru üzerine, görüşmede detayların konuşulmadığını, verilmiş bir karar yokken bu detaylara girmenin doğru olmayacağını kaydetti.


 

Yorumlar