Zahid Quraishi ilk Müslüman bölge yargıcı oldu

Zahid Quraishi kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır? ABD'de Zahid Quraishi, Senato tarafından atanan ilk Müslüman bölge yargıcı oldu.

Google Haberlere Abone ol

ABD'nin New Jersey eyaletinde hakim olarak görev yapan, Pakistan asıllı Zahid Quraishi ilk Müslüman Bölge Yargıcı olarak atandı. Peki, Zahid Quraishi kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır?

Aslen Pakistanlı olan Zahid Quraishi, 1975 yılında New York'ta dünyaya geldi.

Zahid Quraishi
Zahid Quraishi

 

Amerikan Senatosu, Zahid Quraishi'nin New Jersey eyaleti için bölge yargıcı olmasını onaylayarak, ABD'de ilk defa, anayasanın III. maddesinde belirtilen ayrıcalıklı haklara sahip bir Müslüman federal yargıcı görev başına getirdi.

Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer, oylamadan önce söz konusu atama ile ilgili, "Yalnızca demografik değil, profesyonel çeşitliliği de genişletmeliyiz ve Başkan Biden'ın bu konuda benimle aynı fikirde olduğunu biliyorum. Quraishi, ABD tarihinde III. Madde federal yargıcı olarak görev yapan ilk Amerikalı Müslüman olacak." diyerek Quraishi'nin böyle bir göreve atanmasının önemine dikkati çekti.

ABD Başkan Joe Biden tarafından aday gösterilerek ilk Müslüman Bölge Yargıcı olma yolu açılan Quraishi New Jersey'de sulh hakimi olarak başarılı bir kariyer geçmişine sahip.

ABD İç Güvenlik Bakanlığında bir süre başdanışman yardımcısı olarak da görev yapan Müslüman yargıç, 2004-2006 yılları arasında askeri savcı olarak hizmet ettiği ABD ordusunda yüzbaşı rütbesini kazanmıştı.

Shaida P. Quraishi ve Dr. Nisar A. Quraishi çiftinin çocuğudur. Zahid Quraishi, New Jersey'de eğitim hayatını tamamladı.

1993 yılında Scotch Plains-Fanwood Lisesi'nden mezun oldu.

1997 yılında ise John Jay College mezun oldu ve daha sonra Rutgers Hukuk Fakültesi'nden 2000 yılında doktorasını yaptı.

 

 

Yorumlar