Zafer Yenal kimdir nerelidir kaç yaşındadır?

Zafer Yenal Boğaziçi Üniversitesi'ndeki görevinden istifa ettiğini duyurarak dikkatleri üzerine çekti. Peki, kimdir bu Zafer Yenal?

Google Haberlere Abone ol

Boğaziçi Üniversitesi'nde yaşanan rektör protestolarından sonra bir açıklama yapan "Rektör Danışmanı Zafer Yanal" görevinden istifa ettiğini duyurdu. Peki, Zafer Yenal kimdir, neden istifa etti? 

Zafer Yenal 1968 yılında Ankara'da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise eğitimini Ankara'da tamamladı. 

Ankara Fen Lisesi'nden 1985 yılında mezun oldu. Sonrasında üniversite eğitimini 1989 yılında Ankara'da ODTÜ'de Ekonomi bölümünde tamamladı. 

2000 yılında ise Binghamton Üniversitesinde doktorasını tamamladı.

2000 yılından bu yana Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde öğretim üyesi olarak dersler veriyordu.

Çalışma alanları arasında tarım ve kır sosyolojisi, yemek kültürü çalışmaları ve tarihsel sosyoloji bulunmaktadır.

Yenal, 2016 yılından bu yana ise "Rektör Danışmanı" görevini yürütüyordu. 

Daha önceki rektörün de Cumhurbaşkanlığı tarafından atanmasına rağmen görevine devam etmesi ve yeni atanan rektör sonrasında istifa etmesi ise çelişkili bulundu. 

Yenal LinkedIn'den yaptığı istifa açıklamasında şu ifadeleri kullanmıştı: 

Gülay Barbarosoğlu’yla başlayıp Mehmed Özkan’la devam eden, 2016 yılından bu yana Boğaziçi Üniversitesi'nde sürdürmekte olduğum Rektör Danışmanlığı görevimden 2 Ocak 2021'de istifa ettim. Bu süre içerisinde Açık Dersler ve Kitaplar Arasında başta olmak üzere BU+ Etkinlikler Serisi, Büyülü Gün, Boğaziçi Lectures, BOUN 101 Lise Yaz ve Kış Okulları gibi projelerle Üniversitemizin kültürel ve bilimsel zenginliğinin tüm çoğulluğu içerisinde yaşamasına katkıda bulunmak ve bu birikimin kamuyla paylaşılması yönünde yeni platformlar oluşturmak için çalıştım.

Ayrıca Üniversitemiz ve mezunlarımız arasındaki ilişkinin daha da yakınlaşması, zenginleşmesi ve kurumsallaşması yönünde gayret gösterdim. Bu süre zarfında yüzlerce mezunumuzun çalışmalarımıza verdikleri destek çok ama çok değerliydi. Kendilerine canı gönülden teşekkür ederim.

Rektörlük Kurulu üyeleri, Kültür Sanat Komisyonu, Tanıtım Ofisi, Kariyer Merkezi, Mezunlar Ofisi ve Kurumsal İletişim Ofisi çalışanları başta olmak üzere tüm mesai arkadaşlarıma bütün bu süreci gururla ve heyecanla yaşamama vesile olan muazzam katkıları için minnettarım.

Bir daha kapıları kelepçelenmiş üniversite görmemek için iyilik adına, güzellik adına daha sıkı çalışmaya devam edelim.

Yorumlar