Yusuf Kavaklı hayatını kaybetti

İlahiyatçı Yusuf Kavaklı Hoca, uzun süredir tedavisini gördüğü kanser hastalığına yenik düştü. Kavaklı hakkın rahmetine kavuştu.

Google Haberlere Abone ol
Yusuf Kavaklı hayatını kaybetti

Uzun süredir kanser tedavisi gören ünlü ilahiyatçı Yusuf Kavaklı Hoca, hayatını kaybetti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Vefatını üzüntüyle öğrendiğim ilahiyatçı Yusuf Kavaklı hocamıza Allah’tan rahmet niyaz ediyor, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Mekânı cennet olsun" dedi.

YUSUF KAVAKLI'NIN HAYAT HİKAYESİ

Yusuf Kavaklı, 1946 yılında Sivas'ta doğdu. İlkokulu doğduğu köyde tamamlayan Kavaklı, 1970 yılında İstanbul İmam Hatip Lisesi'nden, 1974 yılında ise İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü'nden mezun oldu.

Çalışma hayatına 24 Ağustos 1966 tarihinde Bayrampaşa Kartaltepe Çift Şerefeli Cami’de İmam-Hatip olarak başlayan Kavaklı, 1982 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Belçika'ya din eğitmeni olarak gönderildi. 1987 yılında Türkiye'ye geri döndü ve bir süre Silivri Merkez Vaizi olarak çalıştıktan sonra Küçükçekmece'ye kurucu müftü olarak atandı ve bu görevini 14 yıl boyunca sürdürdü.

KAVAKLI'NIN DİNİ ÇALIŞMALARI

2004 yılında İstanbul İl Müftü Yardımcılığı görevine getirilen Yusuf Kavaklı, 2011 yılında emekli oldu. Emekliliği boyunca çeşitli televizyon programlarına katılarak dini konularla ilgili soruları cevaplandırdı. Her hafta katıldığı programlarda, izleyicilerin dini konularla ilgili sorularını yanıtladı ve topluma rehberlik etti.

KAVAKLI'NIN HASTALIĞI VE VEFATI

Uzun süredir kanser tedavisi gören Yusuf Kavaklı, hastalığı boyunca ağır ilaçlar kullandığını belirtmişti. Tedavi sürecinde mücadele eden Kavaklı, ne yazık ki hayata gözlerini yumdu. Kavaklı'nın vefatı, dini camiada büyük üzüntü yarattı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN BAŞSAĞLIĞI MESAJI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medya hesabından yayınladığı mesajda, Yusuf Kavaklı'nın vefatından duyduğu üzüntüyü dile getirerek, "Vefatını üzüntüyle öğrendiğim ilahiyatçı Yusuf Kavaklı hocamıza Allah’tan rahmet niyaz ediyor, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Mekânı cennet olsun" dedi.

Yorumlar