Yürüyüşteki küçük bir değişim hayatınızı etkiliyor

California Üniversitesi'nden Dacher Keltner, yürüyüş sırasında "hayranlık duyma" yöntemiyle sağlığımızı nasıl iyileştirebileceğimizi açıklıyor.

Google Haberlere Abone ol
Yürüyüşteki küçük bir değişim hayatınızı etkiliyor

Yürüyüş yapmanın sağlık üzerindeki olumlu etkileri yıllardır biliniyor; ancak Dacher Keltner tarafından önerilen ve araştırmalarla desteklenen "hayranlık yürüyüşü" adı verilen yöntem, bu basit aktiviteye yeni bir boyut katıyor. Keltner, bu yöntemi "Hayranlık geliştirmek, farkındalık uygulamalarında olduğu gibi her yerde yapılabilir ve yalnızca bir veya iki dakika sürer" şeklinde tanımlıyor. Buna göre, hayranlık duymak için özel bir maliyet veya egzotik lokasyonlara seyahat etmeye gerek yok; çevremizdeki doğal güzellikler bu duyguyu uyandırmak için yeterli olabilir.

BİREYSELLİKTEN BÜTÜNE

California Üniversitesinde yapılan bir testte, öğrencilerin bir okaliptüs ağacına bir ila iki dakika boyunca bakmaları istendiğinde, bu öğrencilerin diğerlerine kıyasla daha az narsistik özellikler gösterdiği görüldü. Keltner bu durumu, "Bu duygu; diğerlerinden ayrı olmadığımızı, birbirimize bağımlı olduğumuzu ortaya koyuyor" diye açıklıyor. İlk çalışmalar, bireylerin bir T rex iskeletinin yanında durduğunda benlik duygularının, karşılıklı bağımlılık üzerine odaklanan bir benlik duygusuna dönüştüğünü gösteriyor.

YATIŞTIRICI ETKİSİ VAR

Hayranlık duygusu, beynin kendini temsil etme süreçlerinin gerçekleştiği bölgeleri sakinleştiriyor. Bu sakinleşme, vagus sinirinin harekete geçmesine ve böylece kalp atış hızının yavaşlamasına, sindirimin kolaylaşmasına ve iltihaplanma sürecinin yavaşlamasına yardımcı oluyor. Keltner, bu etkiyi, "Hayranlıkla beraber kalp atışımız yavaşlar, sindirim kolaylaşır" şeklinde ifade ediyor.

HAYRANLIK YÜRÜYÜŞÜ İLE AĞRILARINDAN KURTULDULAR

Yapılan bir araştırmada 75 yaş ve üzeri bireyler, yaşamın sonu ile ilgili endişeler ve depresyon belirtileri gösterdikleri için daha fazla vücut ağrısı yaşadıkları bir dönemde hayranlık yürüyüşüne dahil edildi. Çalışma süresince, katılımcıların giderek daha fazla hayranlık hissetmeye başladıkları ve zamanla daha az acı ve sıkıntı hissettikleri görüldü.

DAHA NAZİK, DAHA ÇEVRE DOSTU OLDULAR

Araştırmalar, hayranlık duygusuna maruz kalan insanların daha nazik, daha çevre dostu ve başkalarıyla daha iyi bağlantı kurduklarını gösteriyor. Çalışmaya katılanların her hafta çekilen fotoğrafları, bu bireylerin fotoğrafın yan tarafına doğru hareket etmeye başladıklarını ve bu durumun, bireylerin kendilerini daha geniş bir sahnenin parçası olarak görmeye başladıklarını gösteriyor. Bu durum, dikkatimizi kendimiz dışındaki şeylere genişletmenin önemini vurguluyor.

Yorumlar