Yurtdışı Müteahhitlik Hizmetleri Ödül Töreni

- Ekonomi Bakanı Zeybekci: - "Müteahhitlerimiz yurt dışında aldıkları ihalelerde, yapacakları projelerde kullanacakları malzemeleri Türkiye'den satın alırlarsa bu malzemelerin finansmanı konusunda Eximbank onları sıfır faizli krediyle finanse edecek"

Google Haberlere Abone ol
Yurtdışı Müteahhitlik Hizmetleri Ödül Töreni

ANKARA (AA) – Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Müteahhitlerimiz yurt dışında aldıkları ihalelerde, yapacakları projelerde kullanacakları malzemeleri Türkiye'den satın alırlarsa bu malzemelerin finansmanı konusunda Eximbank onları sıfır faizli krediyle finanse edecek." dedi.

Türkiye Müteahhitler Birliği tarafından düzenlenen Yurtdışı Müteahhitlik Hizmetleri Ödül Töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Zeybekci burada yaptığı konuşmada, müteahhitlik sektörünün bu zamana kadar 114 ülkede 340 milyar dolarlık 9 bin proje üstlendiğini belirterek, sektörün bu performansıyla gurur duyduklarını söyledi.

Sektörün yurt dışı sürecinin 1972'de Libya'daki liman inşaatıyla başladığını ifade eden Zeybekci, ortalama proje bedelinin, bugün itibarıyla 80 milyon dolar seviyesine ulaştığını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sektöre verdiği yoğun destek için teşekkür eden Zeybekci, şunları kaydetti:

"Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla Eximbank'ın sermayesi 3,7 milyar liradan 10 milyar liraya geldi. Kredi hacmi olarak da 2017 itibarıyla yıllık kredi hacminde 40 milyar dolarlık bir seviyenin üzerine çıkmayı hedefliyoruz. Eximbank imkanları itibarıyla bankanın kredi miktarının 100 milyar dolarla telaffuz edilebilir hale gelmesini hedefliyoruz. Müteahhitlerimiz yurt dışında aldıkları ihalelerde, yapacakları projelerde kullanacakları malzemeleri Türkiye'den satın alırlarsa bu malzemelerin finansmanı konusunda Eximbank, onları sıfır faizli krediyle finanse edecek. Bu son derece önemli bir destek."

Zeybekci, şimdilik Afrika ülkeleriyle sınırlı olmak kaydıyla, müteahhitlerin yurt dışındaki projeleri kapsamında Türkiye'den aldıkları yerli ürünlerin taşınması konusunda da yüzde 100 destek verileceğine dikkati çekti.

Sektöre desteklerinin süreceğini belirten Zeybekci, bu kapsamda 25-26 Şubat'ta Bahreyn'de önemli bir etkinlik düzenleneceğini de sözlerine ekledi.


Yorumlar